Těžební technika lesu neškodí

Nástup špičkové těžební techniky do lesů na Vysočině nejen uspíšil likvidaci polomů, ale nedochází ani k poškozování porostů.

"Technika se opravdu začíná v lese prosazovat. Původní těžební stroje nasazené do lesů po roce 1980, kterým po lesnicku i nadále říkáme harvestory, byly na nízké technické úrovni a lesu škodily," připomenul včera Jan Znojemský, oblastní inspektor Lesů ČR. Podle jeho poznatků, současné těžební stroje jsou už "prošpikované" moderními technickými prvky a nechybí ani výpočetní technika či automatické vyrovnávání kabiny pro obsluhu harvestoru. Tím je možný nejen bezpečný průjezd lesním porostem, ale hlavně nedochází k poškozování vzrostlých kmenů ani kořenových náběhů, protože těžební stroje jsou i lehčí, než ty z osmdesátých let. Především při výběru stromů uvnitř porostů je důležité, aby poškození kmenů bylo minimální. Harvestory kmeny nejen porazí, ale i odvětví a přímo na místě rozřežou na požadované míry. Dále stroj odřezané větve klade na lesní cesty (odvozní linky). Tím se vlastně pohybuje po koberci z větví, nezatěžuje půdu a navíc rychleji probíhá rozklad této klesti a porosty zůstávají po těžebním zásahu čisté. Dobré zkušenosti s využitím harvestorů mají i v Lesním družstvu obcí Ledeč.

"Společnost Less Bohdaneč nasadila tuto techniku v lesích družstva hned po vichřici v začátku června k naší plné spokojenosti. Tato technika zpracovala 12 000 kubíků polomového dřeva, tedy polovinu z celkového objemu poškozených porostů. Tak již v říjnu ukončíme zpracování polomů v rámci družstva," zdůraznil Jan Veleta, ředitel družstva.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info