Těžba dřeva v Česku loni klesla o osm procent
11.06.2012 | Denik.cz
V českých lesích bylo loni vytěženo 15,38 milionu krychlových metrů dřeva, meziročně o osm procent méně, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Klesala především nahodilá těžba, zahrnující odstraňování polomů či likvidaci stromů napadených škůdci. Naopak plánovaná těžba vzrostla.
"Celkovou výši těžby dřeva a následných dodávek surového dříví ovlivňuje poptávka a nabídka na trhu s touto komoditou," uvedl k výsledkům mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. "Uvedená meziroční změna celkové výše těžeb není v kontextu posledního desetiletí ničím mimořádným a jedná se pouze o výkyv, v minulosti byly tyto výkyvy i vyšší než letos," dodal.
Nahodilá těžba se meziročně snížila zhruba o 40 procent na 3,8 milionu metrů krychlových. Plánovaně bylo vytěženo 11,56 milionu krychlových metrů dřeva, což bylo o 1,4 milionu více než v roce 2010.
Takřka 87 procent vytěženého dřeva pocházelo z jehličnatých stromů, mezi nimiž převažoval smrk, jehož těžba dosáhla 10,8 milionu krychlových metrů. Z listnatých stromů se loni nejvíce kácel buk ( milion metrů krychlových). Nejvíce dřeva (2,2 milionu metrů krychlových) bylo loni vytěženo v Jihočeském kraji, na dalších místech se umístily Plzeňský a Středočeský kraj.
Uměle vysazeno bylo loni celkem 21.755 hektarů lesů, zhruba o 100 hektarů méně než v roce 2010. Při zalesňování bylo použito 127,2 milionu sazenic.
Celková plocha tuzemských lesů se loni mírně rozšířila na 2,66 milionu hektarů, škody spáchané na lesních porostech zvěří meziročně klesly o necelý jeden milion Kč na 26,7 milionu korun.
Další články v kategorii Lesnictví
- Téměř tři stovky školáků poznávaly les v Jihlavě (01.07.2026)
- Držitelé Vavrouškovy ceny založili nadační fond Regenerace (30.06.2026)
- Nouzové útulny v Krkonoších čelí náporu turistů. Strážci parku nestíhají místa kontrolovat (30.06.2026)
- Byl zveřejněn seznam nepůvodních hub ČR (30.06.2026)
- Na Šumavě úspěšně okroužkovali sýce rousné (29.06.2026)
- Sněmovní výbor se kvůli ředitelům KRNAP a ČIŽP mimořádně sejde 8. července. Opozice chce znát jejich profesní kompetence (29.06.2026)
- Fotopasti v Černobylu ukázaly, jak válka mění chování zvířat (29.06.2026)
- Potvrzený případ vztekliny v Itálii upozorňuje na rizika spojená s dovozem zvířat ze zemí mimo EU (28.06.2026)
- Limousinská aukce u Klemmových i s českými zvířaty (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)

Tweet



