Terén je monitorován letecky, i tak mají hasiči co dělat

Letní teploty minulých dnů, které určitě nekončí přechodným deštivým počasím, přinášejí opět vysoké riziko vzniku požárů v lesích i na ostatních zemědělsky neobdělávaných lokalitách. Do této kategorie spadají i ohně založené při vypalovaní suchých porostů.

Podle vyjádření nstržm. Zdeňka Slepičky z Hasičského záchranného sboru (HZS) v krajském městě patří požáry výše zmíněných ploch z hlediska likvidace mezi jedny z nejobtížnějších.

"Oheň se za suchého letního počasí rozšíří na velkou plochu porostu, kde není žádný zdroj vody a kam je nesnadný přístup. K uhašení požáru proto zpravidla musí vyjet větší počet záchranných jednotek, v některých případech je dokonce nutné povolat k likvidaci ohně leteckou techniku,"vylíčil každoročně se opakující skutečnost a dodal, že délka zásahu proti ohni se podle rozsahu a intenzity počítá na hodiny, konečná někdy i na dny.

Náměstek krajského ředitele HZS Zdeněk Kala poznamenal, že loňský rok s 22 výjezdy k požárům v okrese České Budějovice byl vlivem mokrého léta atypický. Jiné roky bývá statistika neúprosnější.

"Mnoha větším požárům lze úspěšně předcházet tím, že od jara do podzimu monitoruje terén letecká služba z Hosína. Signál o tom, že někde začalo hořet, dostáváme neprodleně a vyjíždíme dřív, než se oheň stačí rozšířit. Rychlé zásahy samozřejmě snižují škody i riziko na zdraví či životech lidí," vyzdvihl neocenitelnost této služby. Připomenul zároveň výhodu mobilních telefonů a ocenil uvědomělost lidí, kteří při zjištění ohně ihned hasiče vyrozumí. Ideální podmínky pro rozšíření požáru nastávají tam, kde je často vysoká suchá tráva, místy ponechány staré pařezy z předchozích polomů.

"Nejčastější příčinou vzniku požárů v lesích je nedbalost dospělých lidí podceňujících nebezpečí. Vůbec si neuvědomují důsledky svévolného založení ohně, kouření a hry dětí s otevřeným ohněm či úmyslného zapálení porostů tam, kde by k jejich odstranění stačilo vzít do ruky hrábě," poukázal Zdeněk Slepička na jedny z nejčastějších příčin požárů v letním období. Zdůraznil, že podobné činy způsobují škody jdoucí do miliónů a bohužel si v nejednom případě vyžádají i lidské životy.

Obecně platí, že každý je povinen chovat se tak, aby nezavdal ke vzniku požáru příčinu, zejména při manipulaci s otevřeným ohněm. Je zakázáno vypalovat křoviny, trávu, plevel, suchý rákos a podobně.

Zákon o lesích zakazuje kouření v lese, rozdělávání a udržování ohňů do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa, táboření mimo vyhrazená místa, odhazování hořících či doutnajících předmětů ve volné přírodě.

Nejhorší variantou jsou úmyslně založené požáry, které bohužel stále vznikají například při vypalování mezí, kde se jedinci snaží tímto brutálním způsobem zbavit pozemek starých porostů. Nejen že oheň často neuhlídají v mezích a musejí volat hasiče, ale na takto zasaženém území nemá prakticky šanci přežít vůbec nic živého. Jak potvrdil ČbL Jan Máca z Agentury ochrany přírody České Budějovice, výsledkem podobného počínání je ekologická havárie. Zemní hmyz nestačí před ohněm utéci, rostliny jsou spálené až na kořeny - z mnoha rozmanitých druhů přečkají jen některé.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info