Tatranským lesům mají pomoci semena z Krkonoš

Následky ničivé vichřice, která před třemi týdny zpustošila Tatry, pomáhají našim východním sousedům odstraňovat i pracovníci Krkonošského národního parku.Kromě odborné pomoci přímo na místě neštěstí už svým slovenským kolegům nabídli i dodávku kvalitního osiva jehličnatých a listnatých dřevin.

"V této chvíli se naši pracovníci zabývají otázkou, zda legislativaSlovenské republiky umožní přenos semen z naší pěstební oblasti a jejich použití v Tatrách. Pokud to bude možné, jsme připraveni z našich zásob uvolnit třeba i stovky kilogramů kvalitního osiva, které zřejmě bude našim slovenským kolegům chybět. Na tak obrovskou kalamitu se nedá předem připravit," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí Jiří Novák.Hned po prvních informacích o kalamitě v Tatrách kontaktoval ředitel parku ministra životního prostředí Libora Ambrozka, aby dohodli pomoc postiženým oblastem.

Vzhledem k dobrému technickému a personálnímu zázemí správy Krkonošského národního parku pověřil ministr její pracovníky koordinací pomoci celého resortu."V sobotu se z Tater vrátila první skupina lesního personálu našeho a Lesní společnosti Hradec Králové, jejíž členové jeli na Slovensko pomáhat jako jedni z prvních. Naši odborní pracovníci se tam budou střídat v týdenních turnusech až do konce roku. Od ledna se k nim přidají i kolegové z národních parků Šumava, České Švýcarsko a Podyjí," informoval mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.Lesáci z Krkonoš se v uplynulých dnech podíleli především na uvolňování hlavních přístupových tahů do nejvíce postižených částí Tater, kde se nyní začíná s likvidací kalamity. Zlámané kmeny stromů je totiž nutno v co nejkratší době zpracovat, aby se alespoň část z nich mohla hospodářsky využít. Tisíce padlých stromů musí lesní dělníci vytahat z polomů, oklestit, nařezat, očíslovat a připravit k transportu."V Tatrách je třeba mimořádně kvalifikovaného lesního personálu, který dokáže organizovat zpracování dřeva v náročných horských podmínkách. Rozsah kalamity je tak obrovský, že pro lesáky je tam práce na několik let. Naši slovenští kolegové odhadli, že za celých dvě stě let, kdy je pečlivě monitorováno lesní hospodářství v Tatrách, padlo v kalamitách stejné množství dřeva jako za jediný den v pátek 19. listopadu 2004!" uvedl Drahný.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info