Státu bude patřit část zisků z prodeje českého dříví

* Vedení skupiny CE Wood považuje výběrová řízení, která nyní proběhla ve vašem státním podniku, za zmanipulovaná. Podle CE Wood měly tendry sloužit Lesům ČR pouze k předání zakázek spřáteleným společnostem. Můžete to vyvrátit?

Zatím jsem slyšel pouze silná slova, ale žádné důkazy o zmanipulovanosti výběrových řízení nikdo nepředložil. Jedná se tedy pouze o pomluvu. Výběrová řízení byla objektivní a průhledná. Měla za cíl zvýšit zisky našeho státního podniku, ale také konkurenceschopnost mezi firmami. Dosud na obchodu s dřívím v České republice profitovaly zejména soukromé firmy. Naším cílem je, aby zisky byly rovnoměrně rozloženy mezi všechny subjekty, které se na obchodu s dřevem podílejí. Je potřeba také rozlišovat velikost obhospodařované plochy a počet jednotek. Jsou jednotky o veliké rozloze a naopak, takže srovnávat pouze tyto údaje je zavádějící.

* V čem se tedy bude lišit systém dodávky komplexních lesnických činností od předchozí dlouholeté praxe?

Rozhodně nebudeme zabezpečovat pěstební a těžební činnost vlastními zaměstnanci, s výjimkou přímo řízených závodů. Chceme rozšířit spolupráci s podnikateli, ale za nových, transparentních podmínek. Nyní se budou činnosti odměňovat za skutečně vykonanou práci, kdy výpočet odměny bude vycházet z obecně uznávaných kategorií součtu přímých a nepřímých nákladů a přiměřeného zisku, jak je to běžné v ostatních zemích Evropské unie.

* Některé firmy ale v tendrech zvítězily i přesto, že jejich cenová nabídka nebyla pro LČR nejvýhodnější. Můžete to vysvětlit?

Cena byla pro posouzení nabídky velmi důležitá. Stejně důležitá však byla i úroveň vnitřního zavedeného systému kontroly a řízení jakosti v dané firmě, či reference o realizovaných zakázkách, srovnatelných s tou, o kterou se v našem tendru ucházela. Některé nabídky musely být také vyřazeny kvůli nesplnění základních požadavků zadávací dokumentace.

* Na nekorektnost výběrových řízení poukazuje ovšem i Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). Je dokonce pravděpodobné, že bude chtít vystavit Lesy ČR soudnímu stíhání. To už je vážné obvinění, nemyslíte?

Tato asociace není profesní organizací. Zastupuje firmy, které od počátku devadesátých let vydělávaly na obchodu s českým dřívím miliardy korun. Byl nastaven netransparentní systém, který se teď snažíme napravit. Má to přinést vyrovnaný zisk pro Lesy ČR. A o tyto peníze se chtějí někteří podnikatelé soudit. Je přitom zajímavé, že některé firmy, mezi nimi členové i nečlenové ČAPLH, naopak veřejně obhajují korektnost a transparentnost výběrových řízení.

* Můžete tyto firmy jmenovat?

Jedná se například o Uniles, či Lesostavby Frýdek-Místek.

* Na plochách LČR, které byly nyní v soutěži, měla CE Wood zakázky představující roční těžby kolem půl miliónu metrů krychlových dřeva. Loni utržila devět miliard korun. Teď jí však na pouhé dvě smluvní jednotky připadne jenom 7000 kubíků. Co tedy bude s jejími 5200 zaměstnanci?

Pro ty lidi se nemění vůbec nic. Dál budou pracovat a dostávat výplatu. Obavy z nezaměstnanosti jsou mylné a vyvolávají je stále stejní lidé. Naším cílem opravdu není české lesnictví zlikvidovat, jak o LČR říkají někteří podnikatelé. Opakuji, že chceme pouze nastavit takové podmínky, aby ten, kdo bude mít zisky z dříví v českých lesích, byl i stát. Zároveň chceme nadále umožňovat podnikání v lesích, a proto veškeré těžební a pěstební práce budou nadále vykonávat soukromé společnosti s výjimkou přímo řízených závodů. Pro úplnost připomenu, že LČR patří 1,38 miliónu hektarů lesů, což je asi polovina všech lesů v České republice. Výběrová řízení se týkají přibližně 165 tisíc hektarů lesů a vítězové tendrů by v nich měli začít pracovat od letošního 1. července.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info