Starosti s kůrovcem mají také Středočeši

Lesníci ve Středočeském kraji budou mít zřejmě velké starosti s přemoženým kůrovcem, i když nedávné chladnější počasí jeho vývoji nepřálo, prohlásila Zdeňka Hajleková z krajského inspektorátu Lesů ČR. Pohotovost pracovníků lesů by proto neměla polevit, aby škody, zejména na smrkových porostech, byly citelně omezeny.

Na kalamitu "zadělalo" loňské suché a teplé počasí v druhé polovině léta, které umožnilo vývoj tří až čtyř generací kůrovce. Přemnožený škůdce se začal letos rojit již v teplých dnech koncem dubna. Nyní bylo důležité zachytit toto první rojení a neodkládat vhodná opatření. Lesní správa Mělník obhospodařuje 14,5 tisíce hektarů státního lesa a je odborným lesním hospodářem na výměře dalších 3500 ha lesa. Podle lesního správce Lesů České republiky správy Mělník Zdeňka Žáry, nespadají tyto lesy jen do regionu Mělník, zasahují do území dalších 13 pověřených obcí. Největší problém při zpracování stromů napadených kůrovcem je podle něho u menších vlastníků. Jsou to zpravidla lidé, kteří vlastnická práva převzali od rodičů či příbuzných. Dnes však většinou žijí jinde a jen občas do míst, kde mají lesy, dojíždějí. Není proto vzácností, že jejich pozornosti napadení stromů unikne, stejně jako i další fáze potřebná k nutným ochranným opatřením. Při namnožení škůdce neexistují hranice mezi vlastníky. Nezbývá, než aby výskyt nebezpečného brouka hlídali také pracovníci Městského úřadu v Mělníce.

Podle jejich údajů se ohniska nalézají v oblasti Skramoše, blízko Byšic, Malého Újezda a na Březince. Napadena je i borovice, a to v okolí Liběchova, Lhotky a v okolí pod Vysokou. Po zjištění kůrovce se pracovníci městského úřadu obracejí na vlastníka lesa a písemně mu uloží zlikvidovat všechny napadené stromy. Což lze za dobrých podmínek provést spálením, anebo, když je sucho, chemicky. Po uplynutí termínů daných pro zničení napadených stromů následují kontroly. Měly by být důkladné. Nikdo však nezamlčuje, že jen navázání kontaktu s vlastníkem je mnohdy časově i administrativně náročné. A kůrovec si žije_ Situaci ještě komplikuje fakt, že loni se rozmnožily dva druhy kůrovců. Zatímco lýkožrout smrkový napadá především starší podrosty a střední části kmenů, menší lýkožrout lesklý napadá hlavně vršky korun a mladé stromky. Tato ohniska jsou v celém kraji, nejen na Mělnicku. Jak říká Žára, napadené stromy se snadno poznají, najednou začnou shazovat jehličí, rojí se kolem nich ptáci a oklovávají kůru. Kůrovec si přitom vybírá hlavně oslabené stromy, do kterých intenzivně nalétá. Pracovníci Lesů ČR již umístili 3000 lapačů kůrovce a chystají další. Šíření nebezpečného brouka však podle slov lesních správců napomáhají i chyby předků, kteří kvůli vidině rychlého zisku vysazovali rychle rostoucí smrky i v nevhodných oblastech s nedostatkem vláhy. Ve středních Čechách pečují o lesní porosty spolu s Lesy ČR např. vojáci na Příbramsku a také prezidentská kancelář v Lánech na Rakovnicku. Spojuje je vážnost situace, kterou naznačuje i množství kůrovcem napadeného dřeva, které Lesy ČR likvidovaly. Za loňský rok bylo v lesích středních Čech vymýceno na 14 600 metrů krychlových dřeva a v několika letošních měsících již na pět tisíc kubíků.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info