Smrky vystřídá na Ještědu prales

Liberec - V kraji ojedinělý projekt vzniká na jižních svazích Ještědu. Zatímco na severních stráních mizí desítky stromů kvůli lepšímu lyžování, na opačné straně začali ekologové ze Společnosti přátel přírody s projektem Nový prales.

Se širokou podporou dobrovolných dárců tu chtějí změnit poničený, převážně smrkový les, do přirozené podoby před příchodem člověka. "V plné kráse ho uvidí až děti našich dětí," říká vedoucí Společnosti přátel přírody Jan Korytář. Proměnu ale budou moci lidé pozorovat už v příštích letech. "Do budoucího pralesa se postupně začne vracet život, velmi brzy se zde objeví druhy rostlin, které tu kdysi žily," vidí blízkou budoucnost sedmihektarového pozemku Korytář.

Ekologové kácí stromy. Les bude pestřejší

Vyhlédli si nakonec extrémně poničený les kousek od turistické chaty Pláně na Ještědském hřbetu. Ještě v šedesátých letech minulého století zde byly horské louky. "Je to čtyřicet let stará uměle vysazená smrková monokultura, což pro les není dobře. Není tu taková pestrost, stromy jsou zničené od zvěře, hodně jich je polámaných," popsal současný stav lesník Jan Duda. "Spíše než les to je smrková poušť," dodal Antl. Jednolitý les je navíc mnohem náchylnější k napadení například kůrovcem.Ochránci získali pozemek během prázdnin, kdy ho začali oplocovat před zvěří. Část smrků také vykácejí. "Může to vypadat divně, že ekologové kácí stromy," přiznává Korytář. Mají pro to ale důvod. Namísto smrků poničených od zvěře, které stejně nemají naději dožít dospělosti, chtějí zasadit jiné dřeviny, aby byl les pestřejší. Místo tu najdou hlavně listnáče nebo jedle. Pokácené smrky zůstanou na místě, aby se rozložily. "Složení lesa bude mnohem přirozenější, než když tu jsou jen smrky. Sem patří smíšené lesy," podotkl Antl. "Přirozený les dokáže zadržet i mnohem více srážek, takže funguje i jako prevence proti povodním," dodal. Ochránci uspořádali předminulý víkend historicky první sázení stromků do nového pralesa. I přes nepřízeň počasí ukázalo téměř 150 lidí, že jim není osud zdejších lesů lhostejný a dohromady vysadili přes pět set malých sazenic. Nejčastěji buky, jedle, javory, jilmy nebo i třešně ptáčnice. Zájem pořadatele potěšil, přišli hlavně mladí nebo rodiny s dětmi. Vysazené stromky si Společnost přátel přírody vypěstovala ve svých vlastních lesních školkách.

Do pralesa vstup povolen

I když je vznikající prales oplocený, přes přelezy se do něj mohou lidé podívat. "Chceme ho využívat i na ekologickou výchovu," nastínil Korytář. V pralese budou během pár let dobře patrné změny, začnou se v něm objevovat nové druhy zvířat či rostlin. "Prales je chrámem přírody. Naším úkolem je v nejbližších letech položit jen základní kameny. Příroda ho už potom dostaví sama," uzavřel Korytář.

Les na Ještědu je už čtvrtým, který Společnost přátel přírody obhospodařuje podle zásad šetrného lesního hospodářství a snaží se jim postupně vrátit původní tvář.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info