Smrkové monokultury vymizí, lesy se změní ve smíšené

Více než sto osmdesát hektarů ploch letos lesníci na Děčínsku osázejí novými stromy. Dbají na to, aby obnovili původní druhovou skladbu lesa.

Dříve vytěžené porosty, které kvůli exhalacím vymřely, lesníci v osmdesátých letech zalesnili náhradními dřevinami, tedy břízou či smrkem pichlavým.

"Nyní tyto porosty rekonstruujeme, to znamená, že do nich vsazujeme původní dřeviny,"

vysvětlil děčínský lesní správce Lesů České republiky Ladislav Hovorka. V lesích se proto znovu objevují mladé buky, javory, borovice, jedle či smrky ztepilé. Nejintenzivněji se lesníci zalesňování věnují v oblasti Krušných hor a na děčínském Vysokém Sněžníku.

Letos budou Lesy České republiky financovat osazování ze svých zdrojů. Loni však přispěla Evropská unie z Fondu Phare.

"Osadit hektar lesa vyjde na sedmdesát tisíc korun. Loni jsme osadili stopadesát pět hektarů a unie přispěla pětasedmdesát procenty celkové ceny," řekl Hovorka.

Peníze unie děčínská lesní správa, která obhospodařuje i část lesů na Teplicku, použila nejen na zalesnění.

"Platili jsme z nich i stavby oplocenek nátěry sazenic repelenty proti okusu zvěří a vybudovali jsme i cestní síť, která zpřístupní nově osázené porosty," vypočítal Hovorka.

V budoucnu by na Děčínsku měly převažovat pestré, smíšené lesy. Zaniknou totiž smrkové monokultury, které tu mnoho desetiletí převládaly. Návštěvníci lesa a především pak houbaři se mohou těšit na pestrou úrodu hub.

"Samozřejmě se ale musí v lese chovat slušně," upozornil Hovorka.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info