Šluknovská lesnická škola v mezinárodních projektech

Projekt GLOBE (Global Learning And Observations to Benefits the Enviroment - Celosvětová pozorování životního prostředí), vyhlásil víceprezident USA Al Gore v roce 1994.

Iniciátorem účasti šluknovské lesnické školy je Ing. Jirásek, odborný profesor. Pod jeho vedením konají studenti meteorologická, hydrologická a biometrická měření a výsledky předávají počítačovou cestou do mezinárodního centra. Zpětně si zároveň ověřují, jak šluknovská měření ovlivňují lokální, regionální a kontinentální naměřené hodnoty stavu životního prostředí. Zároveň se učí vnímat nutnost stability světových ekosystémů. Získávají tak jistotu o řešitelnosti všech jevů destabilizujících podmínky existence všeho živého. Chápou nutnost řešit malé problémy, například kolem domů, v obci a městech a jejich okolí.

O činnosti našich "globalistů" ví studenti školy z aktualizované nástěnky i přímo z počítače. Naměřená data, ověřená metodika, získané zkušenosti ze systematické výzkumné práce slouží dále studentům při zpracovávání maturitních odborných prací, ve středoškolské odborné činnosti a později i praxi. Je důležité vědět, jak aplikovat sebrané údaje v praxi. I tak naplňují studenti a profesoři školy motto celého projektu: posilovat vědomí obyvatel Země o stavu životního prostředí, prohloubit vědecké poznání planety a dále rozvíjet znalosti studentů přírodních věd i matematiky.

Za svou pečlivou a usilovnou práci již byli naši účastníci projektu dvakrát pochváleni dopisem mezinárodního koordinačního centra. Největší pochvalou je však pocit užitečně vykonané odborné práce.

Dnes v programu spolupracuje 112 zemí světa. V České republice vše koordinuje ekohnutí TEREZA. Odborní garanti jsou: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo životního prostředí. Účastní se Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Český hydrometeorologický ústav, firma Foresta a. s. a jiné.

Programem GLOBE navazujeme na předchozí účast v projektu "Jak se mají smrky". Po několik let sledovali studenti vybrané pokusné plochy v lesních ekosystémech. Sledovali stav probíhající defoliace smrků (opad vyvolaný zásahem speciálních chemických látek - pozn. red.) a zároveň vyhodnocovali příčiny ztráty jehličí a tím snížení vitality sledovaných ekosystémů. Projekt opět koordinovalo hnutí TEREZA, odborným centrem byla Přírodovědecká fakulta UK Praha. Naše studenty a profesory naučil novou metodiku hodnocení stupňů a příčin defoliace RNDr. Pavel Cudlín CSc. z Ústavu krajinné ekologie Akademie věd ČR. Je trvalým spolupracovníkem naší školy a poskytuje nám všem cenné zkušenosti i vědomosti z výzkumu a aplikace výsledků v praxi. Za svou odpovědnou práci v projektu obdrželi naši účastníci poděkování z TEREZY. Výsledky pozorování a analýz jsou trvalou součástí mezinárodní informační báze EU. Přejme jim v programu GLOBE a tím i nám hodně úspěchů a potěšení z poctivé práce při ochraně životního prostředí.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info