Skladujete houby? Dávejte si pozor, můžete se totiž otrávit!

Sbírání hub je poměrně rozšířeným koníčkem. Může ale být i nebezpečný. Lidé většinou sbírají známé houby. Často je ale neumí skladovat a vařit! To pro ně může znamenat velké nebezpečí. V posledních letech v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi nezaznamenali u pacientů otravu jedovatou houbou. "Lidé naštěstí sbírají jen houby, které skutečně znají. To znamená většinou hřibovité," podotkl lékař Zdeněk Sušický z interního oddělení mladoboleslavské nemocnice. Přesto i jedlé, známé houby mohou ohrozit zdraví člověka.

Pokud totiž lidé houby špatně uskladní, mohou se podle odborníků změnit v jed. Například by se neměly zapařit. To znamená, neměly by být v uzavřeném igelitovém pytlíku. Lidé by také neměli jíst houby plesnivé a nahnilé. Nejedlé houby většinou zapáchají nebo mají špatnou chuť, lidi to pak často odradí od jejich konzumace. Asi nejznámější nejedlou houbou je tak zvaný hořčák. Ten dokáže i ve velmi malém množství naprosto zkazit chuť celého pokrmu.

Otrava se projeví za několik hodin

Otrava z hub se u lidí projeví až s odstupem několika hodin. Pokud tedy člověk začne po požití hub trpět průjmy, zvrací nebo ho bolí břicho, je možné, že je to houbami. Takovéto příznaky přitom patří mezi takzvané lehké otravy. Pacienti jsou následně léčeni na interních odděleních nemocnic.

"Těžší případy jsou převezeny na anesteziologicko-resuscitační oddělení," vysvětlil Sušický. Lékaři doporučují, aby lidé v případě podezření na otravu houbami zbylé houby nebo popřípadě zvratky přinesli do nemocnice s sebou. Lékaři je totiž posílají na toxikologický rozbor, který jim umožní pacienta následně vhodně léčit. Mezi houby, které si lidé mohou snadno splést, patří například muchomůrka zelená. Ta bývá snadno zaměněna se známým žampionem. Otrava houbami přitom může nenávratně poškodit lidské orgány, jako jsou játra nebo ledviny.

Muchomůrka tygrovaná a zelená: hlavní nebezpečí

Další nebezpečnou houbou je také muchomůrka tygrovaná. Tu si houbaři pletou s muchomůrkou růžovou neboli masákem. Po požití může na sobě člověk pozorovat pocit jako při opilosti. Podle odborníků to je přitom jen jediný problém, který může u člověka nastat. Pokud se tedy nezraní v "opilosti", tak mu žádné nebezpečí nehrozí.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info