Rozkouskovat lesy mezi třináct krajů by ublížilo všem, soudí státní podnik

"Dnešní vlastníci lesů mají proti sobě gigantická nadnárodní zpracovatelská uskupení, jejichž dosah je rovněž nadnárodní. Za této situace by rozdělení silného subjektu na třináct celků bylo neuvěřitelným krokem," zdůraznil pro náš list Jiří Oliva, generální ředitel Lesy ČR, s. p. "Žádný kraj nemůže být rovnocenným partnerem společnosti zpracovávající milión kubíků dřeva ročně," dodal Oliva.

Generální ředitel poukázal i na nevyrovnanost zastoupení lesů různého charakteru v nově vzniklých krajích a na z toho vyplývající rozdílnou atraktivitu hospodaření v odlišných podmínkách. Výsledky hospodaření státních lesů se podle krajů pohybují od průměrné roční ztráty 230 miliónů až po zisk 250 miliónů korun. "Neumím si představit, že by například Jihočeský kraj ročně odváděl z výsledků hospodaření svých lesů 100 miliónů korun Ústeckému na podporu jeho ztrátových lesů," podotkl Oliva. "Pokud by kraj byl vlastníkem či správcem dnes státních lesů, bude mít maximální zájem na tom, aby výsledek hospodaření z jeho lesů zůstal v regionu. Dotace ztrátových lesů by pak zůstala na státu," říká Oliva, který se ptá: "Ale kde by pro to našel zdroje?"

Za zajímavou však označuje myšlenku, kterou počátkem února veřejně formuloval předseda Asociace krajů, moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Totiž přetransformovat státní podnik Lesy ČR na akciovou společnost, v níž by měly podíl kraje i stát. "Slučuje v sobě několik důležitých prvků," tvrdí Oliva. "Perspektivní transformaci státního podniku do akciové společnosti - v zemích EU standardní, udržení jednoho silného podniku jako nezanedbatelného partnera v kontextu evropského lesnickodřevařského odvětví, udržení vlivu státu na lesnickou politiku největšího správce lesů v zemi a na jednotné uplatňování politiky ochrany přírody, zajištění zainteresovanosti krajů na lesnické i hospodářské politice akciové společnosti, stejně jako vznik práva na podíl na výsledcích hospodaření lesů pro kraje.

Nutnost uvážlivého postupu připomíná i zástupce moravskoslezského hejtmana Zdislav Wantula. "Zatím se nevytváří atmosféra k převodu lesů do majetku kraje za každou cenu a hned," říká. I jihomoravský vicehejtman Antonín Kment zdůrazňuje, že pokud by kraj dostal svěřeny státní lesy, zachoval by vše dobré, co již bylo vykonáno. Liberecký hejtman Pavel Pavlík dodává, že nejvíce připomínek je k plnění mimoprodukčních funkcí státních lesů, zejména ve vazbě na cestovní ruch, rekreaci a životní prostředí. "Ale dosud nemáme všechny potřebné informace, abychom unesením rady či zastupitelstva kraje deklarovali zájem o převod majetku," uzavřel Pavlík.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info