ROSTLINY ODČERPÁVAJÍCÍ ŠKODLIVINY Z PŮDY

Universita půdní kultury (BOKU) ve Vídni vyvíjí nový - možno říci revoluční - způsob dekontaminace půdy, znečištěné zplodinami hutního, metalurgického, chemického i jiného průmyslu, dopravou, sídlištními i jinými odpady. Tradiční způsoby - odklízení a deponování, vymývání kyselinou nebo sanace ohněm jsou technicky i finančně náročné a zatížené závažným nedostatkem: půda se jimi umrtví. Metoda fytosanace kontaminované půdy s využitím solární energie by proto byla elegantním řešením.

Prvním předpokladem je výběr rostlin, které mají zvláštní schopnost akumulovat vysoké množství zejména těžkých kovů, které jsou pro jinou vegetaci toxické. V celosvětovém měřítku již bylo objeveno asi 400 takových druhů. Řada z nich patří do čeledi brukvovitých a bobovitých. Prakticky jsou důležité rychlerostoucí druhy, které produkují značnou biomasu, a ukládají v ní tudíž největší množství škodlivin. Nespornou výhodou je také to, že tyto rostliny omezují vymývání škodlivin do spodních vod. Existuje i zajímavá možnost získávat zpětně z biomasy ušlechtilé kovy (např. nikl), kterou již některé firmy v USA zkoušejí.

Dosavadní výzkum ukázal, že také jíva vykázala vysokou jímavost škodlivin, např. 116 mg kadmia a 439 mg. olova, osika až 3668 mg zinku. Podobnou vlastnost má také topol černý a osvědčily ji i některé hybridy topolů. S výhodou se dá využít i skutečnosti, že dřeviny ukládají škodliviny především v listech a že půdu dobře prokořeňují. Vedoucí projektu prof. W. WENZEL soudí, že do 5 - 6 let bude nová metoda zralá pro tržní využití

Österreichische Forstzeitung, 5/2002, Čk

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info