Rakušany přilákalo dřevo z Beskyd

Pila za dvě miliardy korun začala v pátek pracovat v Paskově na Frýdecko-Místecku. Její investor - rakouská společnost Mayr-Melnhof Holz Gruppe - vybral tuto lokalitu především kvůli zásobám kvalitního smrkového dřeva, jež se v Beskydech vyskytuje. "V České republice je proti Rakousku pouze třetinová spotřeba dřeva na hlavu, je tu tedy obrovský tržní potenciál," uvedl další z důvodů mluvčí představenstva investorské firmy Gottfried Pfister.

Pila má zpracovávat kolem miliónu kubíků řeziva ročně, zatím především pro export. Postupně zaměstná na 220 pracovníků. Závod se má stát zárodkem budoucího dřevařského klastru, tedy jakéhosi volného uskupení firem zabývajících se komplexním zpracováním dřevní hmoty.Vedle pilařského provozu se v Paskově souběžně začíná rovněž s výrobou europalet a dřevěných briket. "Do pěti let bychom tu chtěli rozvinout také produkci progresivních lepených lamelových nosníků," uvedl Pfister.

Podle Hany Chlebné, náměstkyně ředitele vládní agentury CzechInvest, vznik dřevařského seskupení v Paskově může posílit konkurenceschopnost i místních firem. "Rakušané mají s touto formou sdružování své dobré zkušenosti, byla by škoda jich nevyužít. Proto chceme zdejší klastr také podporovat," připojila. Vládní pobídka by mohla dosáhnout až 40 procent celkových investičních nákladů.Nová velkokapacitní pila však podle provozovatele menšího katru Jana Štefka může ohrozit malé podnikatele. "Podobnému modernímu závodu nemohu konkurovat," uvedl. Dodal, že gigantická pila může mít vliv i na beskydské lesy.

Mluvčí Lesů ČR Jan Řezáč však podobné obavy nesdílí. "Na jednom hektaru beskydských lesů přirůstá ročně až 12 kubíků hmoty. To je zhruba o polovinu více než činí republikový průměr. Dosud se však těží a zpracovává pouze sedm až osm kubíků, a sami lesáci přiznávají, že by potřebovali těžit více.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info