Přemnožená jelení zvěř škodí krušnohorským lesům

Myslivci dostali za úkol více střílet jeleny a laně v lesích Krušných hor. Jelení zvěř se přemnožila a způsobuje velké škody, především na sazenicích a mladých stromech. Pod dobu tří až pěti let budou myslivci snižovat stavy těchto zvířat, aby dosáhli přirozeného stavu.

Odstřely budou myslivci provádět hlavně na horách. Přemnožená zvěř okusuje mladé stromy nejvíc v zimě a ohrožuje tím jejich přirozený růst. Lesáci se proto rozhodli počet odstřelů vysoké navýšit. "Cílem těchto opatření je dosáhnout únosného stavu jelení zvěře. Za ten považujeme patnáct až dvacet kusů na tisíc hektarů," uvedl včera Zbyněk Šobr, lesní správce Lesů ČR v Klášterci nad Ohří.

Podle údajů Lesní správy bylo v roce 2003 na jejích honitbách uloveno v průměru téměř čtyřicet kusů jelení zvěře na tisíc hektarů a letos to bude třiapadesát kusů. "Do ochrany dřevin proti zvěři jsme za období od 1. července loňského roku do letošního 30. června investovali téměř pět a čtvrt milionu korun. Postavili jsme oplocenky, tubusy kolem kmenů, natřeli stromy chemickou látkou, která zvěř odpuzuje. Přesto škoda způsobená zvěří dosáhla za stejné období výše sedmi set tisíc korun," konstatoval lesní správce Šobr. Myslivci začali s odstřely vysoké zvěře 1. srpna a budou pokračovat až do konce roku. "Do konce října je příhodné období, v listopadu už přicházejí mlhy a sníh, což myslivcům práci komplikuje," podotknul Šobr. Je v zájmu návštěvníků lesa, aby byli v období odstřelů obezřetní. "Žádáme občany, aby nechodili do lesů v ranních a večerních hodinách. Zakázat přístup do lesa veřejnosti nemůžeme, ani nechceme. Proto jen upozorňujeme případné houbaře a cyklisty, aby si na návštěvu lesa vyhradili dobu mezi devátou a pátou odpolední hodinou," zdůraznil Tomáš Kropáček z odboru životního prostředí Městského úřadu v Kadani. Původní plán letošních honiteb na územích lesní správy je nyní navýšen o 37%, tedy o 383 kusy. Na území bývalého okresu Chomutov bylo loni odloveno téměř dva tisíce kusů, letošní jsou plánovány podle odhadů Tomáše Kropáčka na 2 500 kusů. Jak Kropáček poznamenal, dříve škodilo dřevinám životní prostředí. "Teď, když je ovzduší bez škodlivých exhalací, ohrožuje porost zase zvěř," dodal.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info