PRAKTICKÝ ODBORNÝ SEMINÁŘ SVOL V LOKETSKÝCH LESÍCH

Jan Klíma

Loketské městské lesy byly místem praktického odborného semináře k integrované ochraně lesa pořádaného dne 18. června 2002 již výše zmíněnou organizací Loketských městských lesů s. r. o., firmou Mercata - Polívka s. r. o. Třebíč a Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL).

Jak uvedl ředitel městských lesů pan Jaroslav Hlavsa, který celé setkání zahájil, seminář je situován do nejproblémovější lokality majetku, kde vysoká hladina spodní vody, pozdní jarní mrazy, extrémní zabuřenění a vysoké stavy spárkaté zvěře značně ztěžují zajištění stávající výsadby.

Jako první předvedly svou práci finská půdní fréza Meri MJ - 1,8 a traktor Valtra 6400. Pomaloběžná fréza zpracovala pás náletových dřevin (převážně třímetrové olše) do průměru 10 - 15 cm s propracováním půdy do hloubky 20 cm a šířkou záběru 1,8 m. Fréza Meri je vhodná pro přípravu půdy před zalesněním, úpravu pláně při budování nebo opravách cestní sítě, úpravu ploch pod elektrovody a drcení klestu po těžbě do síly 15 centimetrů. Rovněž tak si poradí s kameny do velikosti cca 20 centimetrů. Přestože zvládne i pařezy, v praxi se pro energetickou náročnost této operace nevyužívá. Jak uvedl pan Martin Šmíd ze společnosti Forest Meri s.r.o., návratnost investice do frézy je propočtena na dva roky, s obnovou se počítá po čtyřech letech. Fréza je využívána po dobu 11 měsíců v roce. Vysoce výkonný traktor Valtra 6400 s frézou Meri se dopravuje po vlastní ose bez problémů do vzdálenosti 50 kilometrů, kdy se přepravní rychlost pohybuje na úrovni 40 - 50 km/hod. Výkon stroje při drcení klestu a přípravy půdy se pohybuje v rozmezí 0,25 - 0,40 ha/8 hodin práce při spotřebě nafty 5 - 6 litrů za jednu motohodinu.

V souvislosti s tématem semináře upozornil Ing. Polívka na komplexní využití frézy ve spojení s aplikací přípravků typu Roundup Biaktiv, Roundup Forte, Glyfogan, kdy po zpracování plochy frézou, po vzejití buřeně, lze aplikovat v letním období herbicid a po zlepšení půdní kapilarity je možné v jarním období následujícího roku plochu strojově či ručně zalesnit. Frézu lze rovněž využít při likvidaci např. bolševníku s následnou aplikací herbicidů na bázi glyphosátu (Roundup, Glyfogan).

OCHRANA PROTI BUŘENI

V další části semináře pak Ing. Polívka ze společnosti Mercata - Polívka, s. r. o. a Ing. Bořivoj Lhotský ze spol. Uniroyal Chemical prezentovali výsledky chemických aplikací. Na plochách, kde s měsíčním předstihem provedli ukázkovou aplikaci vybraných přípravků, demonstrovali konkrétní zásady aplikace herbicidů s přihlédnutím ke specifikám stanoviště a požadovanému zadání.

Na stanovišti s aplikací graminicidů Pantera a Agil v koncentraci 2,5 l / ha /200 l vody předvedli účinnou likvidaci a retardaci jednoděložné buřeně. Zdůraznili, že není důležité zlikvidovat jednoděložnou buřeň zcela, protože následně by plochu obsadila nežádoucí a obtížná buřeň dvouděložná (ta by smazala účinek aplikace), ale je důležité jednoděložnou buřeň potlačit tak, aby vytvářela příznivé mikroklima (tráva zastaví růst a téměř po celé vegetační období nepřiroste, avšak brání rozvoji dvouděložné buřeni). Vedlejší stanoviště bylo ošetřeno vyšší dávkou a zde bylo patrné, jak se začíná na ploše prosazovat dvouděložná buřeň. K jednotlivým položkám reagoval připomínkami pan Josef Weis ze společnosti Chempesta a.s. praktickými podněty k aplikacím.

Na další demonstrační ploše byla použita Pantera v retardační dávce 1,5 l/200 l vody/ha, kde byl účinek viditelně slabší, avšak v daných podmínkách dostatečný.

Přípravek Agil významně doplňuje skupinu graminicidů. Při dávce 2,5 l/200 l vody/ha z plochy téměř odstranil jednoděložnou buřeň. Na sousední ploše byla použita retardační dávka 1,5 l s účinkem méně razantním, avšak z hlediska ochrany kultury dostatečným. Pan Weis poznamenal, že při aplikaci do 1 l /200 l vody/ha, která je stále účinná, se cenově vyrovná ostatním graminicidům.

Graminicidy Pantera a Agil jsou tolerantní jak k jehličnanům, tak k listnáčům i při aplikaci přes terminální vrcholy. Jednoděložná buřeň následkem ošetření prakticky nevymetá. Při stanovení aplikační dávky je nutné vždy zvážit poměr jedno a dvouděložné buřeně na daném stanovišti.

Přípravky byly aplikovány zádovými akumulátorovými postřikovači Serena Mixer a Serena Membrana poháněné dvanáctivoltovou baterií s možností regulace tlaku 0 - 1,4 bar - 2,6 bar se zubovým čerpadlem, respektive silnějším motorem a membránovým čerpadlem pro aplikaci přípravků v sadovnictví a ve školkách s regulovaným tlakem 1,5 až 5 bar s dobou provozu 8 hodin práce nepřetržitě.

Ing. Lhotský přestavil nové smáčedlo Silwet, které je právě v administračním procesu schvalování. Tento doplněk jíchy umožní její snadný průnik průduchy do rostlin. To dokázal kápnutím obarveného smáčedla na list starčeku. Tekutina se dostala průduchy do listu a obarvila jej. Silwet zvyšuje pokryvnost přípravků, proto je možné spotřebu jíchy na jednotku plochy snížit při současném zachování předepsaného dávkování přípravku (účinné látky). Výhodou je rychlé proniknutí přípravku do struktury listu, což zvyšuje účinek i při aplikaci v nepříznivém počasí! Účinky Silwetu bude možné spojit ve školkařských provozech při aplikaci kontaktních fungicidů.

Garlon - aplikuje se od konce června do září, ale pro praktickou ukázku byl aplikován dříve. Využití se při likvidaci nárostů dřevin, mj. je účinný i na křídlatku. Na zkusné ploše se aplikoval v dávce 4 l/200 l vody/ha. Pod postřikem Garlonu zůstala jednoděložná buřeň zachována. Přípravek je toxický pro ryby, a proto při aplikaci v břehových porostech s ním musíme zacházet s maximální odborností a opatrností. Lze jej kombinovat v poměru 3 : 1 s glyphosáty (Roundup Bi, Glyfogan atp.). Garlon je ideální pro údržbu cest a je vysoce účinný i na janovec.

Arsenal - 4l/200 l vody/ha - razantní přípravek, totální herbicid (arboricid), který je nutné použít s maximální uvážlivostí. Oproti Garlonu je jeho působení pomalejší, avšak důkladnější. Zachovává si reziduální účinnost po dobu dvou let. Jeho využití je hlavně na kalamitních plochách, s největším úspěchem při aplikaci v pozdně letním nebo podzimním období. V dalším roce lze na plochu vysazovat smrk a borovici, modřín a listnáče nikoliv.

Ing. Martina Pospíšilová ze společnosti Monsanto ČR předvedla přípravky Roundup Klasik, Roundup Biaktiv a především v létě roku 2001 registrovaný Roundup Forte. Roundup Forte obsahuje téměř dvojnásobné množství účinné látky (10 kg pytel oproti 20 l barelu). Roundup Forte je ve formě neprášivých otěruvzdorných granulek, které se snadno rozpouštějí ve vodě. Přípravek je šetrnější k životnímu prostředí, je mikrobiálně rozkládán až na oxid uhličitý a vodu. Odpadají zde problémy s likvidací obalů, protože Roundup Forte je balen do PE materiálu vyvinutého pro uchování výbušnin. Po vyprázdnění pytle v něm zůstane pouze 0,003 % přípravku, který lze podle norem EU likvidovat běžným způsobem.

Ukázka aplikátoru - mikroaplikátor CDA - mikrofit Herbi a Herbaflex - umožňuje aplikaci jíchy o velikosti částic 250 mikronů. Rotorem se kapka rozbíjí na tak drobnou částku, že lze na hektar aplikovat pouze 25 l jíchy a tím odpadá přeprava většího množství vody. Aplikátor je poháněný běžnými monočlánky, které vydrží 40 hodin práce. V souvislosti s touto ukázkou zmínil Ing. Polívka jeho použití při likvidaci ostružiníku. Podle posledních poznatků se nejúspěšněji likviduje ostružiník od září do zámrzu, kdy ostružiník intenzivně přijímá přípravky na bázi glyphosátu (Roundup Forte, Biaktiv, Glyfogan) a rozvádí je po celém systému. Tuto metodu lze velmi dobře využít při ošetřování přirozeného zmlazení jehličnanů v podzimním nebo jarním období v době vegetačního klidu, kdy nálet pod buření není zasažen použitým přípravkem.

OCHRANA PROTI ŠKODÁM ZVĚŘÍ

Poslední praktickou ukázkou bylo použití repelentu Cervacol Extra v aplikačním množství 2 - 2,5 kg/1000 sazenic. Ing. Polívka předvedl aplikační sáček, kde z jednoho rohu po napíchnutí sáčku vytlačoval pastu, kterou rukou aplikoval přímo na terminální vrchol. Přípravek záhy zatvrdne, dochází k rychlé polymeraci. Používá se jak na jehličnany, tak na listnáče. Jedná se o velmi perspektivní přípravek, kterým je v současné době ošetřováno cca 12 500 ha kultur (např. jen v Krušných horách cca 3750 ha). Repelent neobsahuje vodu, a proto jej lze využít i při nižších teplotách. Při spotřebě 2 - 2,5 kg na 1000 sazenic jsou materiálové náklady od 172 do 217 Kč/1000 sazenic, avšak bez dalších nákladů na rozvoz a likvidaci odpadů. Pro jednoho pracovníka stačí na směnu 1 sáček o hmotnosti 5 kg. Aplikovat jej lze od září do zámrzu, přičemž při případném předávkování nezpůsobuje v jarním období fytotoxicitu. Rovněž tak pro svoje ojedinělé složení není pro zvěř návykový.

Ing. Eva Cieslerová z VÚLHM Zbraslav připomněla, že žádný z repelentů nemá 100% účinek. Na jejím působišti testují přípravek REPELAN. Jedná se o pastovitou hmotu v půlkilogramových kelímcích. Její přednost je v nízké spotřebě a váze (použití 1-2 g/1 sazenici). Aplikuje se pouze stiskem ruky v rukavici. Při aplikačních návycích, např. z Morsuvinu může v tomto případě dojít snadno k předávkování a popálení kultur. Dále připomněla skutečnost, kterou výrobce na etiketě neuvádí, že je vhodné repelenty střídat. Uvedla, že škody ani stavy zvěře se nezměnily. Poměr jarních kmenových stavů ke stavům normovaným je u vysoké zvěře 223 %, u dančí 148 %, u mufloní 169 % a u černé dokonce 326 %.

V případě, že by se hospodář na lesním majetku rozhodl uplatnit některou z forem individuální mechanické ochrany, dostal informace od Ing. Bořivoje Kryse, který s sebou do Lokte přivezl celou škálu produktů pro individuální ochranu sazenic.

Cílem setkání bylo předvést některé již známé přípravky v praxi, pohovořit o některých nových názorech na ochranu kultur, ale také seznámit se s novinkami, které připravil pro provoz vývoj na poli ochrany lesa.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info