Polmiliardový spor o drevo
12.07.2002 | Hospodárske noviny
Sweedwood Slovakia, s. r. o., Bratislava, sa už niekoľko mesiacov nevie dohodnúť so štátnym podnikom Lesy SR na množstve a dodávkach bukového dreva. Ako už HN informovali, nezhody ohrozujú výstavbu nového závodu na výrobu krájaných bukových dýh za pol miliardy korún. Sweedwood Slovakia, ktorý patrí do švédskeho koncernu IKEA, podmieňuje túto investíciu dlhodobou zmluvou s Lesmi SR na dodávky dyhárenských výrezov. Rámcovú dohodu už Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR uzavrelo s investorom pred viac ako polrokom. Lesy SR to odmietajú, pretože Sweedwood Slovakia chce podľa nich kupovať najkvalitnejšie listnaté drevo o 30 % lacnejšie ako sú ceny, ktoré tento štátny podnik dosiahol na aukciách. Aj poverený generálny riaditeľ lesníckej sekcie MP Gerald Žarnovičan pre týždenník Trend pripustil, že "kvalitatívne požiadavky investora sú vysoké, no cena je nízka".
Sweedwood Slovakia minulý týždeň prostredníctvom agentúry TASR informoval, že projekt zastavil. "Pokiaľ však bude záujem, sme ochotní po septembri obnoviť rokovania s reprezentantmi novej slovenskej vlády," oznámil zástupca firmy Štefan Sústrik. Podľa neho predmetom sporu nie je cena, ktorou argumentujú štátne lesy, ale garancia množstva dodaných bukových sortimentov.
Další články v kategorii Lesnictví
- Ve městech je kvůli vedrům třeba sázet odolnější druhy stromů (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Téměř tři stovky školáků poznávaly les v Jihlavě (01.07.2026)
- Držitelé Vavrouškovy ceny založili nadační fond Regenerace (30.06.2026)
- Nouzové útulny v Krkonoších čelí náporu turistů. Strážci parku nestíhají místa kontrolovat (30.06.2026)
- Byl zveřejněn seznam nepůvodních hub ČR (30.06.2026)
- Na Šumavě úspěšně okroužkovali sýce rousné (29.06.2026)
- Sněmovní výbor se kvůli ředitelům KRNAP a ČIŽP mimořádně sejde 8. července. Opozice chce znát jejich profesní kompetence (29.06.2026)
- Fotopasti v Černobylu ukázaly, jak válka mění chování zvířat (29.06.2026)
- Potvrzený případ vztekliny v Itálii upozorňuje na rizika spojená s dovozem zvířat ze zemí mimo EU (28.06.2026)

Tweet



