Počasí rozhodne, zda lesy napadne kůrovec

Na průběhu jarního počasí bude záležet, zda lesy ve Zlínském kraji postihne kůrovcová kalamita. Kvůli minulým suchým létům, hlavně v roce 2003, jenž byl srážkově pod normálem, lesníci v kraji opravdu kůrovcovou kalamitu očekávají. "Smrkové porosty jsou kvůli vláhovému deficitu a abnormálně vysokým teplotám v loňském roce ohroženy. Jsou oslabeny, a i když zatím jaro z pohledu vláhy vypadá příznivě, přece jen je vláhový skluz. Potrvá dva až tři roky, než se hladiny podzemních vod vyrovnají,"uvedl Bohuslav Vítek, inspektor pro genetiku, ochranu a pěstování lesa zlínského oblastního inspektorátu Lesů ČR, s. p.

Podotkl, že zdravý smrk má krásně zelené jehličí. U oslabeného je jehličí narezavělé a příčinou je buď nedostatek srážek, nebo napadení podkorním hmyzem. "Od loňského srpna zpracováváme více kůrovcové hmoty než ve stejném období předchozích let. Kůrovcovou kalamitu z titulu podkorního hmyzu můžeme však zatím jen předpokládat, protože dosud je stále zimní období. Nikdo teď neví, jaká bude skutečnost. Podkorní hmyz je v zimě v klidu a až se zvýší teploty, začne se rojit. Jsme tedy stále ve fázi odhadů,"řekl Vítek. Upřesnil, že v našich podmínkách patří mezi podkorní hmyz hlavně lýkožrout smrkový, lýkožrout lesklý, lýkožrout severský a lýkožrout menší.

Situace je podle Vítka mírně odlišná ve vyšších polohách, kde je stále větší množství srážek, takže tam není stav tak vážný. Naopak v nižších polohách, kde jsou vyšší teploty a nižší srážky, je situace poměrně vážná. "Na případnou kůrovcovou kalamitu se chystáme a děláme obranná opatření. Od 1. března pokládáme obranné lapáky. Teprve čtrnáct dní před očekávaným rojením podkorního hmyzu budeme instalovat obranné lapače s feromonovými návnadami,"dodal Vítek.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info