Otevřený dopis OAK Havlíčkův Brod k problematice statkových hnojiv
02.12.2006 | Agris
Žádost o pomoc při řešení opatření související se změnou statkových hnojiv na nebezpečné látky
Vzhledem k tomu, že došlo k přeřazení statkových hnojiv z látek závadných do nebezpečných, bude mít tato změna velké dopady pro subjekty, které s těmito látkami zacházejí a skladují je. Především se bude jednat o provádění zkoušek těsnosti nádrží, potrubí a prostředků na dopravu statkových hnojiv a to 1 x za 5 let a pravděpodobně ještě další dopady z toho vyplývající, včetně možnosti neposkytnutí některých dotací při shledání závad a neprovedení předepsaných zkoušek. Tedy dopady této změny mohou mít dalekosáhlé důsledky a mohou znamenat do budoucna jednodušší řešení, kterým může být odchod některých subjektů od živočišné produkce. Živočišná výroba je svázána plněním mnoha povinností vyplývajících z předpisů EU a mnohdy ještě přísnějších nařízení ČR.
Údajně již tento stav nelze změnit a je připravován metodický pokyn na provádění zkoušek těsnosti. Níže uvádíme některé návrhy, otázky a připomínky, které bychom žádali vysvětlit a zohlednit v připravovaném materiálu a projednat s příslušnými pracovníky MŽP:
Pokusit se zpětně vyřadit předmětné látky z nebezpečných do závadných.
Vyžadovaná zkouška těsnosti trvající v délce 48 hodin je ve skutečnosti neproveditelná, neboť nelze v rámci stálého provozu stájí (nebo jen s velkými obtížemi) zajistit po tuto dobu nepřipouštění kalů do jímek a nádrží a obtížně zkoumat nepropustnost potrubí.
Jak jsou aplikována tato nařízení v ostatních státech EU 15? Jsou uplatňovány nějaké výjimky, či přechodná ustanovení a jak je tolerován kontrolními orgány zjištěný stav? Jaké výše pokut jsou předepisovány, jaké sankce jsou uplatňovány v EU a jaké budou v ČR?
Jakým způsobem bude řešeno v metodickém pokynu zjišťování těsnosti různých druhů potrubí? Domníváme se, že by se měly zkoušky těsnosti provádět jen u tlakových potrubí.
Jak se bude provádět zkouška těsnosti různých druhů přepravních prostředků statkových hnojiv?
Kdo bude hradit všechny náklady spojené s prováděním předepsaných zkoušek nařízených EU a ČR? Navrhujeme, že ten kdo nařizuje, měl by je také uhradit ze svých zdrojů, potom by určitě nebyl problém s realizací opatření prospěšnému vodám a přírodě.
Nelze vyžadovat, aby zemědělci hradili tyto náklady. Pouze pokud by bylo zajištěno zohlednění těchto nákladů do výsledných prodejních cen zemědělců, což je asi neproveditelné. Přesto je nutno se zabývat i touto otázkou, pokud jsou opatření prospěšná celé společnosti, měla by se také celá společnost na takovýchto požadavcích podílet. Nechť je zavedena ekologická daň a daň na údržbu životního prostředí a všechny tyto a podobné požadavky ať jsou placeny z těchto daní (pokud to nejde z ceny potravin).
Navrhujeme zapracovat do příslušných předpisů a metodického pokynu výjimky např.:
Zkoušky těsnosti neplatí pro běžná potrubí, pouze pro tlaková
Neplatí pro fekální vozy a přepravní techniku, nebo jen pro techniku starší 5 let apod.
Zkoušky se nemusí provádět u jímek a nádrží s funkčním zabudovaným kontrolním systémem apod.
Zpracovávání metodického pokynu musí být konzultováno se zemědělskou veřejností s možností zapracování jejich oprávněných návrhů a připomínek do materiálu.
Žádáme o přijatelné řešení a písemnou odpověď na náš dopis.
Marie Brodinová, ředitelka Okresní agrární komory Havlíčkův Brod
Další články v kategorii Lesnictví
- Proti suchu i povodním: Lesy ČR zahajují nový celostátní program inspirovaný generacemi českých lesníků (28.08.2026)
- Vliv zvěře na přirozenou obnovu lesa v přírodních rezervacích Beskyd (27.08.2026)
- MENDELU pracuje na záchraně ohrožených druhů stromů amazonského pralesa (25.08.2026)
- Mykolog:Situace pro houbaře se nezlepšila, naději dávají srážky z minulého týdne (25.08.2026)
- Pražští lesníci loni více sázeli a méně káceli, kůrovce nahradily houby (24.08.2026)
- Z lesa na stůl: Spousta lesní chuti na jednom místě (21.08.2026)
- Duby a adaptace lesů na změnu klimatu: Důležité je rozlišovat sazenice už v lesních školkách (20.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)
- Senátní výbor žádá vládu o zřízení pracovní skupiny k velkoplošným požárům (19.08.2026)
- Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům (19.08.2026)

Tweet



