Obce z lesů jen tak rychle nezbohatnou

S odstupem času už místní samosprávy vědí, že vlastnit lesy znamená především kopu starostí. "Máme téměř osmdesát hektarů lesů, ale do majetku obce se vrátily v hodně zbědovaném stavu. Zatím tedy do nich spíš investujeme, než získáváme," posteskla si starostka Merboltic Hana Kučerová. Merbotličtí mají smůlu i v tom, že část obecních lesů leží už v katastru Českolipska. Tam končí stávající lesní hospodářské plány letos, na Děčínsku až příští rok. Obec chce přitom se svým majetkem nakládat podle jednotného plánu hospodaření, a proto požádala ústecký krajský úřad o sjednocení plánů. Na odpověď zatím obecní úřad čeká. "O nějakých ziscích se zatím vážně nedá mluvit. Náš pan hajný vybral pouze pár vhodných stromů na dřevo k výstavbě rozhledny, a když obec dělá třebas táborák na dětský den, také se pár soušek najde," poznamenala merboltická starostka.

S necelými sedmatřiceti hektary patří Dobkovice na Děčínsku k nejmenším vlastníkům obecních lesů. Bilance hospodaření za loňský rok bourá všechny představy o tom, že les je cestou k vylepšení příjmů do rozpočtu. Do obnovy porostů a na další práce Dobkovičtí investovali přes třiatřicet tisíc, za prodané dřevo obec dostala 330 korun. "Máme 230 hektarů lesa, což není zrovna málo, když je nás tady asi tři sta," porovnal lesní majetek s počtem obyvatel starosta Arnoltic Jaroslav Skála. "Nějaké peníze do obecního rozpočtu plynou, ale zase to není na zbohatnutí. Výhodou je hlavně to, že máme kde lidem nabídnout práci," dodal.

Bilance hospodaření v porostech, které vlastní Jílové, bývá každoročně poměrně vyrovnaná. Městu patří 290 hektarů lesa. "Loni jsme do obnovy porostů investovali více než 300 tisíc a přibližně stejnou sumu jsme v příjmech zinkasovali zpátky," zhodnotil situaci starosta Petr Schlösinger. Zároveň ale neopomněl dodat, že město by na své lesy spíš doplácelo, pokud by prakticky každoročně nedostávalo až několik desítek tisíc korun na státních dotacích.

Děčínu patří jedenáct set hektarů lesů, o jejichž správu se stará Lesní úřad. "Obecně se na lesním hospodářství zbohatnout dá," myslí si šéf úřadu Pavel Filip. Doplnil, že záleží na tom, jakou strategii využití lesa stanoví jeho vlastník, tedy město. "Předchozí vedení radnice jsem opakovaně vyzýval například k tomu, aby se členové rady i samotní zastupitelé blíže seznámili s celkovým stavem městských lesů. Příliš velký zájem nebyl. Snad se o to bude zajímat radnice v novém složení," poznamenal Pavel Filip.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info