Obce chtějí začít vyrábět z dřevěného odpadu palivo

Písecko Lidé z obcí v trojúhelníku mezi Ražicemi, Heřmaní a Drahonicemi budou moci do dvou let topit biomasou, tedy slisovaným dřevěným odpadem. Šest obcí na Písecku s přibližně pěti tisíci obyvateli utvořilo sdružení Zlatý vrch, které chce v bývalé jahodárně vyrábět toto palivo. Vytápění na biomasu je na rozdíl od topení uhlím ekologičtější a levnější až o čtvrtinu.

Každá domácnost, která za zimu protopí v uhlí dvanáct tisíc korun, od roku 2006 zaplatí za topení podle odhadů devět až deset tisíc korun. Pokud tedy bude topit biomasou, jež bude v Heřmani vyrábět z dřevěného odpadu, pilin, štěpků a starých dřevin sdružení Zlatý vrch. Obce Ražice, Putim, Skály, Kestřany, Heřmaň a Drahonice chtějí, aby si jejich lidé nakoupili kotle na biomasu a topili s ní.

"Na plyn tady pomýšlet nemůžeme kvůli drahé plynofikaci. Lidem, kteří by o topení na biomasu měli zájem, bychom pravděpodobně i nakoupili a pronajali kotle. Dodavatele na dřevěný odpad už máme, technologii na výrobu peletek, které jsou produktem z tohoto odpadu, chceme koupit v Itálii," řekla starostka Skal Jitka Budínová.

Topení na biomasu je oproti kotlům na uhlí mnohem výhodnější. V porovnání s plynem už tolik předností nemá. "Výhodou je snadná dostupnost štěpků na výrobu biomasy. Každopádně kotle na biomasu jsou ale nákladnější investicí než plynové kotle, i když záleží na typu, výkonu a podobně, a každý musí počítat, že vzniká odpad v podobě popela. Také kvůli násypce peletek je třeba mít v domě kotelnu či větší místo, kdežto plynový kotel už lze pověsit klidně i do koupelny," řekl Miroslav Horažďovský ze společnosti Vaněk z Písku, která se prodejem kotlů a problematikou topení zabývá.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info