Nové imisní škody v Orlických horách

Po letošní, mimořádně dlouhé zimě, doprovázené vysokou sněhovou pokrývkou, očekávali lesníci opět větší imisní škody v lesích. Po tání sněhu, který v horách zmizel až počátkem května, mají nyní možnost imisní škody bilancovat.

Zatímco v Krušných a Jizerských horách, v Krkonoších a v Jeseníkách odpovídalo imisní poškození prognózám lesníků, v Orlických horách došlo k mimořádnému zhoršení zdravotního stavu lesních ekosystémů.

Po optimistických prognózách devadesátých let, kdy bylo provedeno masové odsíření tepelných elektráren, je to již druhý případ, kdy na velké rozloze došlo k mimořádným imisním škodám. První takové poškození jsme zaznamenali v Krušných horách po zimě 1995/96.

To svědčí na jedné straně o tom, že dlouhodobým působením imisí byl silně podlomen odolnostní potenciál lesních ekosystémů na hřebenech našich severních pohraničních hor. Na druhé straně to však ukazuje, že mimo imise SO2 (které se podařilo snížit až o 80% ) působí i další škodliviny, o jejichž původu a škodlivosti nemáme vždy dokonalé informace.

Akutní poškození Orlických hor doprovází neobvyklé symptomy. Dříve ztrácely smrky jehličí od nejstarších ročníků, po letošní zimě jsou nejvíce poškozeny nejmladší ročníky jehličí, které červenají, hnědnou a opadávají. Obdobné příznaky jsou i u smrku pichlavého, u kterého byl dříve největší podíl poškození zaznamenán na mladých lesních porostech.

Příčiny poškození, inventarizace škod a možnosti odstranění následků jsou v současné době projednávány na ministerstvech zemědělství a životního prostředí, za spoluúčasti vlastníků lesů a odborných lesních hospodářů.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info