Nová vyhláška má omezit výsadbu smrků. Zdaleka nestačí, oponují ekologové
20.12.2018 | Denik.cz
Ministerstva zemědělství schválilo vyhlášku, která omezuje pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučuje druhově pestřejší a odolnější porosty. Slibuje si od ní rychlejší obnovu lesů postižených kalamitou. Podle ekologů z Hnutí Duha je však rozdíl proti 28 let staré úpravě příliš malý s k ozdravění českých lesů nepovede.
Znění nové vyhlášky vytvořili zaměstnanci z ministerstva ve spolupráci se zástupci lesnických vědeckých a profesních organizací sdružených do Platformy založené ministrem Miroslavem Tomanem (za ČSSD).
„Za nejdůležitější považuji omezení pěstování smrkových monokultur na nevhodných stanovištích a zvýšení podílu melioračních a zpevňujících dřevin při obnově lesů,“ uvedl Toman. Dodal, že navrhovaná opatření budou pro vlastník lesů znamenat zvýšené náklady, které jim stát bude muset kompenzovat. V roce 2019 by mělo jít na tento účel až 1,15 miliardy korun.
Bitva o procenta
Ekologové nicméně považují cíle nové vyhlášky za nedostatečné. Ministerstvo životního prostředí požadovalo zvýšit povinný podíl listnáčů a jedlí ve středních polohách, kde nyní smrkové lesy plošně hynou, na 60 až 80 procent. Ministerstvo zemědělství jej ovšem z dosavadních 15 až 30 procent zvýšilo jen na 25 až 45 procent.
„Přirozený podíl smrku v našich lesích je totiž jen kolem 10 procent a podmínky pro růst smrků se budou postupující změnou klimatu dál zhoršovat,“ uvedlo Hnutí Duha v kritice vyhlášky. Ekologům vadí také to, že na seznamu melioračních a zpevňujících dřevin zůstala nepůvodní douglaska tisolistá.
Smrk jen na vhodná stanoviště
Tomanův rezort se brání údaji z Národní inventarizace lesů, podle kterých se je už dnes pouze každý třetí vysazovaný strom smrk, zatímco listnaté dřeviny představují při obnovování lesa 62 procent.
„Tyto údaje také dokazují, že se obnova smrku celorepublikově omezuje pouze na vhodná stanoviště,“ uvedlo ministerstvo zemědělství. „Vyhláška je velice dobrým prvním krokem k postupnému přechodu od smrkového hospodářství k druhově pestrým porostům,“ podpořil ministra děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze Marek Turčáni.
„K mírnému zvýšení podílu listnáčů muselo ministerstvo zemědělství doslova dotlačit ministerstvo životního prostředí, připomínky odborníků, ekologických organizací a tisíce dopisů od lidí. I přesto počty vysazovaných listnáčů a jedlí, ke kterým novelizace vyhlášky vede, zdaleka nestačí k tomu, aby v budoucnu zaručily pestré a zdravé lesy,“ shrnul výtky kritiků Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR preventivně uzavřely zámecký park v Židlochovicích a Roštejnskou oboru na Telčsku (02.04.2025)
- Dochází v lesních půdách po kalamitních těžbách k velkým změnám? (02.04.2025)
- Po příčině odolnosti některých jedinců borovice lesní proti stresu suchem a hmyzími škůdci pátrají vědci z VÚLHM (31.03.2025)
- Prodejce hub čekají zkoušky. Ti často ignorují vlastníky lesa a houby kradou (31.03.2025)
- S Radimem Kotrbou o agrolesnictví v pořadu Krajina Dana Bárty v České televizi (29.03.2025)
- Karlovarský kraj zjednodušil podmínky dotace na odstřel přemnožených divočáků (29.03.2025)
- Vědci hledají příčinu odolnosti některých jedinců borovice lesní proti stresu suchem a hmyzími škůdci (28.03.2025)
- Praha byla vyhlášena Evropským městem lesnictví pro rok 2025 (27.03.2025)
- Světový den vody: Loni stála Lesy ČR péče o vodní toky a nádrže skoro miliardu korun (26.03.2025)
- Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun (26.03.2025)