Nezaměstnaní budou možná zalesňovat Krušné hory
31.07.2013 | Silvarium
Nezaměstnaní lidé v Ústeckém kraji by mohli najít novou práci při zalesňování Krušných hor. Plánuje to ministerstvo práce a sociálních věcí společně s resortem zemědělství. Při výsadbě stromů by se uplatnili hlavně těžce zaměstnatelní lidé, kteří marně na trhu hledají nové místo. Lesníci by pomoc uvítali, poukazují však na potřebu dostatečné proškolenosti.
Na tom, že by se mohli nezaměstnaní uplatnit při zalesňování hor na severu Čech, se shodli ministr práce František Koníček s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. „S ministrem zemědělství teď řešíme možnost ještě v tomto roce využít některých programů, a to je znovuzalesnění Krušných hor," uvedl František Koníček pro Radiožurnál.
Ministerstvo zemědělství by podle něj mělo zajistit organizační a technickou stránku výsadby. „My na to můžeme zcela určitě navázat podporou nových pracovních míst, které tam dokážeme alokovat, v řádu tisíců lidí,“ popsal v rozhovoru F. Koníček.
Lesníci by podle informací Českého Rozhlasu výpomoc uvítali. Podle dlouholetého lesníka na Jezeří Vítězslava Frouze je však potřeba, aby nové posily byly proškolené. Jak připomíná, zasadit stromek neznamená jen vykopat díru a dát do ní sazenici. Sám prý má s nekvalifikovanými a nezkušenými lidmi, které poslal úřad práce, špatné zkušenosti.
Koníček na Radiožurnálu poznamenal, že i když není sázení úplně nekvalifikovaná práce, jako bývalý generální ředitel Lesů ČR ví, že to jde. „Je to vynikající příležitost, jak zaměstnat několik tisícovek lidí, které by si řídily Lesy ČR při té realizaci samotného projektu,“ nastínil ministr.
Kompletní záznam rozhovoru s Františkem Koníčkem na ČRo 1 - Radiožurnál (30. 7. 2013)
red.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Jak můžeme udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (12.08.2026)
- Houby nerostou a letos už ani neporostou, situace je nejhorší za roky, říká mykolog (12.08.2026)
- Ostatky odlovených medvědů na Slovensku ukázaly, jak v hrozivém stavu šelmy jsou (09.08.2026)
- Hnutí DUHA a Lesy ČR spolupracovaly na obnově lesů u Města Albrechtice (06.08.2026)
- Požár lesa nemusí způsobit přímý oheň, stačí rozpálený turistický vařič (04.08.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)

Tweet



