Nelegálního kácení lesů ubývá, pomohly i tvrdší zákony

Podnikatelé vydělali na prodeji dřeva stovky miliónů, škody na životním prostředí jsou však miliardové.

Nepovoleného kácení lesů koncem devadesátých let přibývalo, nyní je to naopak. Vyplývá to z aktuální zprávy Ministerstva životního prostředí. Loni bylo nelegálně pokáceno o téměř polovinu rozlohy lesů méně než v roce 2000.

"Od roku 1996 do března 2002 bylo v rozporu se zákonem zcela vykáceno 1564 hektarů lesa," uvádí se ve zprávě. Ačkoli je to jen několik desetin procenta z celkové rozlohy lesa v republice, podle ochránců přírody může mít i malý vykácený les značný vliv na ekologickou stabilitu velkého území. Několik stromů totiž mnohdy chrání před silným větrem nebo škodlivinami v ovzduší rozsáhlé lesní porosty. Tomu odpovídají i finanční zisky a škody na životním prostředí.

Podnikatelé nelegálně porazili a prodali od roku 1996 téměř 550 tisíc metrů krychlových dřeva, z čehož podle odhadů měli čistý zisk mezi 550 a 820 milióny korun. Škody na životním prostředí jsou ale mnohonásobně vyšší, odhadují se minimálně na miliardy korun.

Právě přesné a jednotné stanovení všech škod - nejen hospodářských, ale i ekologických - komplikovalo na konci 90. let účinné potrestání podnikatelů, kteří obvykle za nevelkou sumu koupili les, pak ho vykáceli a výhodně prodali.

Loni na podzim se před vsetínským soudem hájil muž tím, že pětihektarový les, který vykácel, je možné znovu zalesnit za 600 tisíc korun. Soudce ale uznal znalecký posudek, který vycházel z metody Ilji Vyskota, experta na tvorbu a ochranu krajiny Mendelovy univerzity v Brně. Podle tohoto posudku činila škoda 8,6 miliónu korun.

Ředitel odboru ochrany lesa Ministerstva životního prostředí Tomáš Staněk říká, že díky uznání Vyskotovy metody soudci dávají za nelegální kácení lesů přísnější tresty, což některé firmy odradí od nezákonného kácení. Omezení nelegální těžby pomohla i takzvaná malá novela lesního zákona, podle níž mohou být potrestáni nejen majitelé lesa, ale i dřevorubci či obchodníci.

Od července navíc platí novela trestního zákona, která upřesňuje tresty za nepovolené kácení lesa. "Novela se ale ještě nemohla uplatnit," říká Staněk. Přesto letos na jaře vsetínský soud poslal za kácení lesa poprvé pachatele do vězení.

Ministerstvo životního prostředí v současnosti řeší, jak vymoci pokuty, které inspektoři udělili za nezákonnou těžbu.

"Vymáhání pokut je velký problém," uznává Staněk.

Česká inspekce životního prostředí uložila za posledních pět let pokuty za 32 miliónů korun, ale zaplaceny byly jen dva milióny. Jelikož pokuty vymáhají finanční úřady, hodlá o tomto problému jednat Ministerstvo životního prostředí s Ministerstvem financí.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info