Nelegální těžba dřeva ohrožuje lesy

Neuplyne snad týden, aby Česká inspekce životního prostředí nemusela vyšetřovat případ nelegálního vykácení lesa. Inspekce právě zjišťuje podrobnosti několika případů. Například na Královéhradecku kdosi vykácel šest hektarů lesa, na Havličkobrodsku dokonce sedmnáct hektarů.

Ze statistik inspekce přitom jednoznačně vyplývá: nelegální devastující těžby dřeva rok od roku přibývá. A to i přesto, že ministerstva životního prostředí a zemědělství už loni připravila a prosadila takzvanou malou novelu lesního zákona, která přísněji trestá nelegální těžbu dřeva.

"Bohužel to zůstává problémem i po této novele," říká Tomáš Staněk, ředitel odboru ochrany lesa ministerstva životního prostředí. Novela umožnila například uložit pokutu až dva miliony korun nejen majiteli lesa, ale také nájemci a těžaři.

Metoda, jak rychle zbohatnout, je už několik let stejná. Firma nabídne majiteli lesa, že od něj koupi dřevo i pozemek a že na vytěženém území - jak ukládá zákon -opět vysadí malé stromky. Za les skutečně zaplatí, pak ho rychle vykácí a dřevo prodá. Až poté na katastru nemovitosti původní majitel zjistí, že kupní smlouva má formální nedostatky, takže převod pozemku se nemůže uskutečnit. Jenže těžební firma už s vykáceným pozemkem nechce mít nic společného.

"Nevím, co s tím. Podle zákona musím pozemky zalesnit, ale nemám na to peníze," řekl jeden z podvedených vlastníků lesa, který si nepřál být jmenován, aby jeho známi nezjistili, jak naletěl. Na postup bezohledných těžařů si stěžují i poctivé firmy, na něž se drobni majitelé lesa dívají jako na podvodníky.

Avšak největší škody nechávají devastující těžby na přírodě. Ačkoli vytěžené pozemky nejsou příliš velké a představují zhruba jedno procento veškeré těžby v soukromých lesích (ve státních lesích se stromy nelegálně neporážejí), pro životni prostředí jsou velmi rizikové. Dřevaři po sobě mnohdy neodklidí zbytky, takže se v lesích mohou množit různí Škůdci, zejména kůrovec. Dalším nebezpečím je vítr. Stromy se navzájem chrání, ale když část lesa zmizí, silné póry vy mohou vyvrátit a polámat stromy na pozemcích jiných vlastníků.

Dalším problémem je, že úřady mohou poctivému majiteli zakázat naplánovanou těžbu dřeva, protože předtím na sousedním pozemku někdo nelegálně pokácel stromy a velká nezalesněná plocha by mohla ohrozit ekologickou stabilitu celého území.

Česká inspekce životního prostředí tvrdí, že nejvíce firem, které se specializují na devastační těžby, působí na severní Moravě, ale postupně se přesunuji do Čech, protože na původním místě jsou už známé.

"Jelikož se s nelegální těžbou setkáváme stále častěji, podáváme na tyto firmy trestní oznámeni, protože pokuty firmy zpravidla neplatí a poškození životního prostředí je varovné," uvádí mluvčí inspekce Eva Rokoková. Zatímco před čtyřmi lety podala inspekce jedno oznámeni, letos už devět. Jen v okrese Vsetín bylo pro trestný čin poškozeni životního prostředí stíháno třiačtyřicet osob, přičemž čtyři osoby už byly pravoplatně odsouzeny.

Inspekce doufá, že boj proti nelegálním těžařům by mohl být účinnější díky Mendelové zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, která vypracovala jakousi metodickou příručku, podle níž by se mohly posuzovat škody na životním prostředí. Dosud se totiž při stanovení výše trestu brala v úvahu víceméně jen cena dřeva.

Někteří vyšetřovatelé a soudci už tento předpis začínají používat, i když zatím není brán jako všeobecně uznávaný dokument.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info