Někde lesům počasí nepřeje

Časté střídání tání, mrazů, přívalů sněhu spojené někdy se silným větrem komplikuje v těchto dnech život také majitelům a správcům lesů. Přestože ke škodám na lesních porostech dochází podle lesníků pravidelně každou zimu, jsou místa, kde je situace letos horší než v minulém roce.

Jedná se zejména o lesy v horských úsecích. Nejhorší situace je v okolí Velké Deštné a Luisina údolí směrem na Kamenec.

"Na těchto místech je situace daleko horší než v loňském roce. Nyní je zde poškozeno okolo dvou tisíc kubíků dřeva oproti loňským pěti stovkám," konstatoval Jiří Zatloukal vedoucí lesní správy Lesy Janeček.

Podle něho je na vině obleva, která zasáhla hory od začátku tohoto roku hned dvakrát. Půda byla mokrá, nestačila zamrznout a kořeny stromů neudržely tíhu větví, pokrytou vrstvou ledu a mokrého sněhu. Silný vítr dokonal dílo zkázy.

Odklízejí s komplikacemi

Nejedná se sice o plošnou kalamitu, která zasáhla lesy v minulých letech, ale jednotlivé spadlé stromy se v současné době na horách odklízejí jen s velkými komplikacemi.

"Společně s horskou službou v Deštném jsme odstranili stromy zatím jen z turistických tras a ostatní nejsou průjezdné. Na některá místa se kvůli metrové vrstvě sněhu s technikou bohužel nedostaneme," dodal Zatloukal. Jeho slova potvrdil i člen Horské služby z Děstného Josef Hepnar. Většinu překážek odstraňují záchranáři s pomocí pracovníků lesů, jsou však případy, kdy si musejí v naléhavých situacích zprůjezdnit přístupovou cestu sami.

Takovéto kalamity způsobují lesníkům nejen zvýšení nákladů na odklízení, ale jsou spojené na jaře také s postřikem proti kůrovci, který napadá ležící dřevo a poškozuje následně i zdravé porosty.

Někde si zatím nestěžují

Jiná situace je v níže položených lesích.

"Letošní zimu musím hodnotit zatím jako normální. Žádnou kalamitu jsme nezaregistrovali. Případné padlé stromy odstraňujeme bez větších potíží. Bežně se v zimě poškodí okolo sto kubíků dřeva," sdělil Alexandr Rabiňák, lesmistr Lesního hospodářství Josefa Kinského. Pokud nenapadne větší množství mokrého sněhu, prý toto číslo letos s největší pravděpodobností nepřekročí.

Podobně odpověděl i Jiří Lukeš, spravce Státních lesů. V nižších nadmořských výškách jsou zatím podle něho polomy standardní bez většího plošného poškození. Porosty, které spravují v okolí Haničky, jsou prý mladé a sněhu a větru zatím odolávají.

Školkám sníh nevadí

Bílá peřina dělá naopak radost majitelům lesních školek. Sníh totiž sazeničkám prospívá a chrání je před mrazem. Nebezpečná je pro ně jen voda, která po oblevě nemůže do prochladlé země zasáknout. Pod malými stromky tvoří kaluže, které zamrzají a ohrožují vymrznutím i samotné dřeviny.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info