Nad horami nadále visí nebezpečí kůrovce

V průběhu letošní zimy zasáhly lesy na Jablonecku rozsáhlé polomy. Nepřízní osudu tu popadalo celkem patnáct tisíc kubíků většinou zdravého dřeva. V regionu se jedná o jednu z nejhorších pohrom tohoto typu od roku 1979. Původní odhady škod byly oproti realitě optimističtější, postupně se ale ukázalo, že kalamita dosáhla mnohem větších rozměrů.

Spadané stromy musí být uklizeny do doby, než se vylíhnou larvy kůrovce, které by mohly v lesích napáchat nemalé škody. "Potřebovali bychom chladné počasí bez deště, aby se dalo v lese pracovat. V současné době je však spíše teplo a v tom se larvám kůrovce daří, a jejich vývoj je tím urychlen," vysvětlil problematiku správce jablonecké lesní správy Lesů ČR Miroslav Kortan a upozornil: "Zatím postupujeme podle daného harmonogramu, který nasmlouvané firmy víceméně plní. Snad všechno stihneme." Doposud bylo odklizeno a z lesů staženo přibližně osm tisíc kubíků dřeva.

Nemalé finančními prostředky si přitom vyžádá zajištění části nepřístupného polámaného dříví. "To, co nestihneme z lesa odklidit, a především stromy, ke kterým se nedá zajet, bude zapotřebí odkornit nebo provést chemický postřik. Jedná se ale o poměrně drahou ruční práci. Proto nemohu předem odhadnout, kolik nás ve skutečnosti bude kalamita stát," upozornil Kortan. Neodklizené spadané stromy napadené kůrovcem musí pracovníci zbavit speciální škrabkou kůry, přičemž v případech, kde to podmínky dovolují se používá postřik.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info