Na Vysočině už zemřel třetí les

Policisté z Vysočiny letos již potřetí vyšetřují alarmující útok na přírodu - podřezání stromů, jejichž kácení by úřad nepovolil. Tentokrát zatím neznámý pachatel zničil pruh lesa o velikosti asi čtvrt hektaru zhruba se dvěma stovkami borovic a smrků poblíž obce Markvartice na Třebíčsku. „Vyšetřování je teprve v počátcích. Čekáme na vyjádření odboru životního prostředí. Les by měl patřit pražské firmě, která ho údajně koupila před dvěma lety. Nikdo z firmy se ale zatím neozval,“ sdělil Právu mluvčí třebíčských policistů Karel Neumann. Jak dodal, nález podřízlých stromů prý oznámil někdo z místních lidí.

Firma se zatím neozvala

„Není to úplně aktuální věc. Podle stavu řezů jde o záležitost starou asi dva měsíce. Kdosi stromy brutálním způsobem podřezal až do dvou třetin kmene. Jak začal foukat vítr, stromy postupně začaly padat, a protože v současné vrcholné sezóně houbařů představují padající stromy velké nebezpečí, vydal Městský úřad Třebíč zákaz vstupu,“ uvedl Ivan Jupa z odboru životního prostředí. Jak dodal, jde o asi 80 let starý porost, v němž by těžbu nikdo nedovolil, přičemž velmi pozvolná probírka ruku v ruce s obnovou by mohla přijít ke slovu nejdříve za deset let.

Dotčený les je součástí lesního porostu mezi Markvarticemi, Hvězdoňovicemi a Chlístovem. Spekulace, že majitel si na les, který nemůže pokácet, najme skupinu lidí, kteří provedou jeho poškození, však v tomto případě podle Jupy trochu skřípe. „V takovém případě by se dalo očekávat, že se majitel hned druhý den sám obrátí na policii jako poškozený. To ale tady neplatí a představitelé firmy se neozývají ani na žádost o kontakt,“ uvedl Ivan Jupa. Jak ale dodal, dá se předpokládat, že neznámí pachatelé úřadovali v noci s pomocí čelních svítilen. Svědčí o tom fakt, že nařezané jsou i naprosto bezcenné uschlé pahýly.

Legislativní ochrana neexistuje

První letošní případ na Vysočině dostali na stůl na počátku roku žďárští policisté. V katastru obce Vysoké v místě s názvem Plíčka kdosi nařezal stromy na necelém hektaru lesa. Jak řekl Právu policejní mluvčí Václav Kučera, případ dosud není uzavřen. V téměř stejné době zahájili vyšetřování navlas stejného vandalství v katastru obce Panská Lhota policisté z Jihlavy. V údolí řeky Brtničky šlo o téměř dva hektary zdecimovaného lesa. „Na začátku června byl případ odložen. Nepodařilo se zjistit skutečnost, opravňující k zahájení trestního stíhání,“ informovala policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Úředníci i vyšetřující policisté Právu nezávisle na sobě potvrdili, že při tomto druhu lesního pychu může jít svědkům o život. „Případy přitom prakticky nelze vyšetřit, pokud u nich nechytíte pachatele za ruku,“ dozvědělo se Právo. Legislativní ochrana neexistuje, inzeráty typu prodám či koupím les nikdo nehlídá a nabytí lesa není vázáno na odbornou způsobilost. Malé lesní výměry přitom představují pro vlastníky prakticky výhradně jen starosti a náklady bez hmatatelného užitku, a to po celá dlouhá desetiletí.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info