Na východě Čech chladno zastavilo rojení kůrovce

Nebezpečnému škůdci vadí déšť, oslabeným stromům naopak pomáhá proti němu získat další odolnost. Lesáci v obou krajích mají po loňském velice suchém létě obavy z přemnožení kůrovce. Škůdce, napadající oslabené stromy, se po přezimování začíná rojit. Ulevil jim příchod chladného počasí, kdy se rojení kůrovce zastavilo.

Lesníci v Královéhradeckém kraji tím získali čas na vyčištění feromonových lapačů a pokácení dalších stromů jako lapáků kůrovce."Počasí nám zatím přeje,"řekl specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů ČR Ladislav Půlpán. Pokud by chladné počasí s deštěm vydrží, šance na vítězství v boji s kůrovcem by se podle něj velmi zvýšila."Loni se nová generace kůrovce objevila již v polovině června, letos by to mohlo být o měsíc později,"řekl Půlpán.Opatření jsou zatím účinnáLesy ČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, původně pokácely asi 100 000 stromů jako lapáky. Nyní pokácejí dalších zhruba 20 000. Počet 40 000 feromonových lapačů podnik zvyšovat nehodlá. Například na 60 000 hektarů lesů v Pardubickém kraji položili čtyřikrát více lapáků a lapačů, než v běžných letech."Zatím se ukazuje, že opatření proti kůrovci, který po zimě poprvé vylétl na konci dubna, jsou účinná,"řekl Půlpán. Dodal, že stromy také dokázaly nasát vodu, a tím získaly vyšší odolnost proti kůrovci.Někde potíže podcenili.

Na boj se připravují i Městské lesy Hradec Králové, které obhospodařují téměř 4000 hektarů lesů."Na lapáky jsme pokáceli asi 300 stromů, poprvé jsme si také pořídili feromonové lapače,"řekl ředitel Zdeněk Petřík. Loni Městské lesy vytěžily 900 metrů krychlových kůrovcového dřeva, což byl pětinásobek obvyklého stavu. Pokud bude boj se škůdcem úspěšný, mohl by podnik podle Zdeňka Petříka vytěžit kůrovcového dříví letos stejně."V některých lokalitách se kůrovec loni přemnožil. Vlastníci, kteří včas neasanovali porosty, ohrožují nejen svůj majetek, ale i čisté lesy, neboť kůrovec je schopen přeletět kilometry,"vysvětlil ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR v Chocni Jaroslav Matička.Letošní očekávané přemnožení kůrovce, který zimu skrytě přežil ve formě larvy, umožnilo loňské suché a teplé počasí. Pokud by se kůrovce nepodařilo zvládnout, mohla by podle Půlpána nastat obdoba kalamity z roku 1995, kdy brouk v celé zemi zničil přes dva miliony metrů krychlových dřeva. V Pardubickém kraji byly tehdy náletem škůdců nejvíce poškozeny lesy v okolí Svitav a Moravské Třebové.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info