Na Šumavě kácejí nebezpečné uschlé stromy

Turisté na Šumavě se budou na některých stezkách cítit bezpečněji. Správa parku totiž kácí suché stromy, které až dosud stály podél tras a hrozilo jejich zřícení. Nyní jsou stezky rozčleněny do několika kategorií včetně zážitkových tras, kde je příroda ponechána zcela svému divokému životu a vstup je na vlastní nebezpečí. Například okolo Stifterovy stezky nad Plešným jezerem se lesníci pustili do odstraňování veškerých uschlých stromů. Zároveň zde zůstane i stezka, na kterou budou moci lidé pouze na vlastní nebezpečí.

Kácení stromů na některých turistických stezkách přichází téměř přesně rok po tragické smrti ženy na naučné stezce na Boubíně, kdy na ni za absolutního bezvětří spadl uschlý strom. Ačkoliv loni v září ještě ředitel parku Alois Pavlíčko tvrdil, že zabezpečit životy lidí na stezkách lze pouze vykácením souší, kterých jsou tisíce, a to není v lidských silách, nyní správa parku obrátila."Plošné odstraňování veškerých souší podél cest nebude v národním parku častým jevem, ale na dvou místech k němu přistoupíme. U Obřího hradu nad řekou Losenicí nedaleko Kašperských Hor se do kácení pustíme během týdne," řekl náměstek ředitele parku Vladimír Silovský. Na kilometr a půl dlouhé žluté turistické trase z Plešného jezera ke Stifterovu obelisku přiznala správa parku nebezpečí pádu stromů už loni na podzim, kdy zcela tuto stezku uzavřel prachatický městský úřad právě kvůli hrozícím pádům stromů.

"Podél Stifterovy stezky vede zážitková trasa, kam je vstup jen na vlastní nebezpečí. Kromě toho ale z vrcholu Plechého k obelisku povede trasa, kde vykácíme řádově stovky stromů, aby byla zvýšena bezpečnost lidí," řekl náměstek ředitele parku Vladimír Silovský.Správa parku už začala s kácením prvních stromů z kamenného moře podél rakouské hranice až na kopec Plechý a nyní kácí v úseku od Plechého na Stifterův obelisk."V prvním úseku už je kácení hotové, padlo tam šestnáct uschlých stromů, v druhém úseku jich bude mnohem více. Pak budeme kácet podle potřeby, toto byly nejohroženější úseky," řekl vedoucí strážní služby parku Karel Kovařík.

Správa tvrdí, že rozhodně ale nejde o masivní kácení stromů v parku. "Nejde o žádný útok na souše a zároveň si lidé musí uvědomit, že tímto opatřením stále nelze vytvořit stoprocentně bezrizikové trasy," řekl Silovský.

S masivním kácením souší se zatím nepočítá

Ředitel parku Alois Pavlíčko tvrdí, že se lidé nemusejí obávat, že by došlo někde v parku k vykácení třeba padesátimetrového pruhu lesa. "Vycházíme ze zkušeností z ostatních národních parků a rozhodně nikde nedojde k masivnímu kácení, čímž by se vytvářely holiny," řekl Pavlíčko. Vykácení uschlých stromů hrozících pádem přivítali ale jihočeští turisté. "Nyní jsou stezky na Šumavě v některých místech doopravdy nebezpečné. Cesty tam sice bývaly vždy, ale majitelé vždy takové stromy likvidovali. Nyní se tam ponechávají a hrozí jejich zřícení," řekl předseda jihočeského Klubu českých turistů Jiří Hlaváč.

Ani ekologickým aktivistům kácení stromů podél stezek nevadí. "Na velmi frekventovaných cestách je lepší stromy porazit, ale na specifických místech, jako jsou první zóny či zážitkové trasy, je lepší stromy ponechat a maximálně pokácet ty, které hrozí bezprostředně zřícením třeba přímo na cestu," řekl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Autor: VÁCLAV JANOUŠ

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info