Mnohé domácnosti se vrátí ke dřevu

Zdražení elektřiny a vysoké ceny plynu staví řadu domácnostípřed závažné rozhodnutí. Zaplatit za teplo více nebo přejít na levnější klasické topení uhlím či dřevem. Přitom v okrese Semily je podíl kamen na vytápění bytů nejvyšší. Přestože dosavadní průběh zimy není výrazně mrazivý, topit se denně musí. Většina domácností v Libereckém kraji je vytápěna dálkovým teplem. Krajské statistické údaje hovoří o tom, že 68 procent domácností má radiátory ústředního topení.

Na předním místě je Českolipsko, kde byla v minulosti velká bytová výstavba spojená s rozvojem uranového průmyslu. Na opačném konci je Semilsko, kde je na tento způsob vytápění napojeno 62 procent bytů. Kamny na pevná paliva, ale také akumulačními, přímotopy i plynovými se vytápělo v Libereckém kraji téměř 17 procent domácností. Tento způsob vytápění má největší oporu v Pojizeří, kde jsou kamna hlavním nositelem tepla pro pětinu všech bytů. Stále širší nabídka topidel na dřevo napomohla k tomu, že si tímto klasickým topivem připravují teplo a teplou vodu lidé v přibližně sedmi a půl tisících bytů. Vedle splynovacích kotlů na dřevo od českých výrobců se v nově postavených domcích stále více objevují i velká kachlová akumulační kamna nebo různé krby a topidla s krbovými vložkami.

Například více jak třetina domácností v Bystré nad Jizerou, Jestřabí v Krkonoších, Syřenově, Bělé a Pasekách nad Jizerou dává nadále přednost této surovině. Dřevo jako palivo má na Semilsku stále silnou pozici.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info