Mladé stromky umírají suchem
25.11.2003 | Silvarium
Čerstvě vysazené stromky a keře trpí a umírají! V některých lokalitách jich uhynula až polovina. Důvod? Dlouhé sucho, které má podle předpovědí trvat až do jara. Jediné řešení je dřeviny více zalévat. To je ale možné jen v zahradách a parcích. A navíc je to nákladné.
U listnatých stromků, které jsou obecně vitálnější, lesníci čekají, že by se na jaře mohly vzpamatovat. Část stromů museli pokácet i kvůli kůrovci, kterému sucho prospívá, bylo to asi sedm procent z pokácených dřevin. "Je to víc než normálně, ale kalamita to ještě není," řekl mluvčí Lesů ČR Pavel Řezáč. Zaléváním zachraňují stromky v jedné z největších českých okrasných školek v Litomyšli. Náklady na jejich pěstování se tak ale zvyšují.
Kdyby se sucho během zimy prohlubovalo, jak očekávají meteorologové, uvažovali by lesníci o odkladu výsadeb. K tomu ale v některých případech potřebují souhlas úřadů.
Další články v kategorii Lesnictví
- MENDELU pracuje na záchraně ohrožených druhů stromů amazonského pralesa (25.08.2026)
- Mykolog:Situace pro houbaře se nezlepšila, naději dávají srážky z minulého týdne (25.08.2026)
- Pražští lesníci loni více sázeli a méně káceli, kůrovce nahradily houby (24.08.2026)
- Z lesa na stůl: Spousta lesní chuti na jednom místě (21.08.2026)
- Duby a adaptace lesů na změnu klimatu: Důležité je rozlišovat sazenice už v lesních školkách (20.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)
- Senátní výbor žádá vládu o zřízení pracovní skupiny k velkoplošným požárům (19.08.2026)
- Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům (19.08.2026)
- Na omezení dopadů sucha v dalších letech pozdě není, míní odborník (17.08.2026)
- Mendelova univerzita a Nadace Partnerství společně zlepšují péči o nově vysazené stromy (17.08.2026)

Tweet



