Ministerstvo zemědělství připravuje novou koncepci lesního hospodářství
21.04.2019 | MZe ČR
Ministerstvo zemědělství (MZe) začalo připravovat novou koncepci lesního hospodářství. Jde o základní strategii v lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích. Na MZe o ní dnes poprvé jednali zástupci ministerstev, výzkumných ústavů, univerzit, vlastníků lesů, ochránců přírody a dalších odborníků.
„Naše podnebí se mění, vývoj počasí je spíše nepříznivý a nedostatek srážek zásadně ovlivňuje i naše lesy. Proto si musíme znovu říct, co je teď nejdůležitější a jaké budou priority na nadcházející období v lesním hospodářství a v péči o lesy,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Na dnešním úvodním jednání MZe založilo pracovní skupinu pro přípravu Koncepce. Jejím úkolem bude určení nových cílů a priorit pro další vývoj situace v lesích. Pracovní skupinu povede ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) Jaromír Vašíček.
„I když je těžké najít kompromis všech zájmů, jsem přesvědčen, že se nám podaří připravit taková opatření, která budou vhodná pro další rozvoj lesů a poskytnou podporu všem vlastníkům,“ uvedl ředitel Vašíček.
Výsledek pracovní skupina předá Ministerstvu do konce roku 2019, poté půjde na vládu. Jde o střednědobou koncepci, ze které se bude vycházet při tvorbě legislativy, dotačních titulů a opatření v lesích. Nová koncepce navazuje na Národní lesnický program, Zásady státní lesnické politiky i Strategii MZe s výhledem do roku 2030.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Lesnictví
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- VÚLHM: Pro vyšší využití dubu letního a zimního je důležité rozlišování jejich sazenic již v lesních školkách (24.06.2026)
- Tisíce kubíků vody zůstávají v křivoklátské krajině díky obnoveným nádržím (24.06.2026)
- Studie: Schopnost přežít sucho umožnila vývoj stromů (24.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu řešil aktuální situaci v lesnicko-dřevařském sektoru (19.06.2026)
- Výzkum MENDELU o dopadech požárů na suchomilné brouky ocenila britská Královská entomologická společnost (19.06.2026)
- Lesní koupel: Tajemství japonského Shinrin-yoku funguje i v Česku (18.06.2026)
- Ministr životního prostředí jmenuje nového šéfa KRNAP (18.06.2026)

Tweet



