Ministerstvo zemědělství podpoří z evropských fondů druhovou pestrost v lesích a také upraví základní podmínky pro hospodaření zemědělců
15.03.2023 | MZe ČR
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo dotace na Lesnicko-environmentální platby pro zlepšení životního prostředí, přípravu na změnu klimatu a ochranu lesů. Do roku 2027 na ně poskytne téměř 450 milionů korun. Dotace jsou součástí Společné zemědělské politiky, jsou financovány z evropských zdrojů a ze státního rozpočtu. Další legislativní úpravou se stanovují nové podmínky pro hospodaření na erozně ohrožených půdách, pro střídání plodin nebo pro zákaz rozorávání travních porostů. Oba materiály dnes schválila vláda.
Vlastníci, nájemci a pachtýři lesů v příštích letech získají podporu na zlepšení stavu životního prostředí, přípravu na změnu klimatu a ochranu lesů. Dostanou prostředky ve výši 446 milionů korun na zachování druhové rozmanitosti lesů, ochranu a reprodukci genofondu lesních dřevin a zachování habitatových stromů. Díky podpoře tak například v chráněných oblastech zůstanou zachovány kvalitní lesní porosty s ohledem na zvýšenou biodiverzitu. Dotace na genofond pomůže financovat šetrný sběr šišek a semínek z cenných lesních lokalit. Genetický materiál pak poslouží k osázení nových lesů. V hospodářských lesích zůstanou zachovány habitatové stromy zajišťující biodiverzitu, protože na nich například rostou houby a lišejníky nebo v nich žije hmyz a ptáci.
„Z Lesnicko-environmentálních plateb každý rok podpoříme 28 tisíc hektarů cenných lesních porostů. Dotace navazují na podobně zaměřená opatření z let 2016 až 2022. Nařízení, které jsme nyní připravili na Ministerstvu zemědělství, tak pomůže dostat naše lesy do dobré kondice,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Podle druhého nařízení, které dnes vládě předložilo MZe, se zakotvují nové podmínky, které musí zemědělec splnit, aby měl nárok na získání plošných plateb Společné zemědělské politiky (tzv. podmínky podmíněnosti). K dotčeným plošným platbám patří například i dotace na zlepšení životních podmínek zvířat v hospodářských chovech. Zemědělci musí také například dodržovat protierozní opatření, rozčlenit na více dílů velká pole s jednou plodinou (monokultury) nebo nechávat některá pole ležet ladem, aby na nich poskytli podmínky pro různé rostlinné a živočišné druhy (tzv. vyčleňování neprodukčních ploch).
„Mnohé povinnosti jsou pro zemědělce nové a náročnější než doposud. Abychom jim usnadnili přechod na nová pravidla, umožňujeme zemědělcům využít výjimky, které pro první rok Strategických plánů připravila Evropská komise. Letos tedy mohou například i na úhorech pěstovat produkční plodiny. Také povinnost střídat plodiny na jednom poli je odložena až na rok 2024,“ uvedl dále ministr zemědělství.
Obě dvě nová nařízení vlády jsou součástí legislativních změn, které je nutné letos přijmout a zavést do praxe spolu s novým Strategickým plánem společné zemědělské politiky na období 2023-2027.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Lesnictví
- VÚLHM: Pro vyšší využití dubu letního a zimního je důležité rozlišování jejich sazenic již v lesních školkách (24.06.2026)
- Tisíce kubíků vody zůstávají v křivoklátské krajině díky obnoveným nádržím (24.06.2026)
- Studie: Schopnost přežít sucho umožnila vývoj stromů (24.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu řešil aktuální situaci v lesnicko-dřevařském sektoru (19.06.2026)
- Výzkum MENDELU o dopadech požárů na suchomilné brouky ocenila britská Královská entomologická společnost (19.06.2026)
- Lesní koupel: Tajemství japonského Shinrin-yoku funguje i v Česku (18.06.2026)
- Ministr životního prostředí jmenuje nového šéfa KRNAP (18.06.2026)
- „Prase na mě zaútočilo dvakrát.“ Žena popsala zážitek z Prahy, problém je čím dál větší (18.06.2026)

Tweet



