Mají pifku na lesní zvěř

Stav zvěře v městských lesích Police nad Metují v posledních letech výrazně vzrostl nad únosnou hodnotu. Snaha vlastníka se proto nyní zaměří na jednání se všemi honebními společenstvy, aby se jejich prostřednictvím počet zvěře v nejbližší době redukoval.

Jak uvedl ekolog města Jan Troutnar, působení zvěře znamená ohromné škody na lesních porostech. "Nejvíce nás pálí okus mladých stromků, především vršků u smrků a u dalších mladých lesních dřevin, ale také loupání kmenů středně starých porostů. Ochrana, ať již oplocení, nátěry či individuální způsoby, nás stojí velké úsilí a značné finanční prostředky. Zhruba se jedná o deset až dvacet procent celkových ročních nákladů," přiblížil ekolog. Snížení počtu zvěře bude podle něj záležet na postoji jednotlivých honebních společenstev.

Hmyz si dává pohov

Část porostu je kromě zvířecího přičinění ovlivněna také imisemi, třináct procent jehličnanů zápasí s hnilobou v důsledku napadení houbou. "Co se týká hmyzích škůdců, v poslední době jsme nezaznamenali kalamitní stav, pouze drobné výskyty lýkožrouta a dalších, které se nám díky lapákům daří eliminovat. Každoročně se na lesním majetku vyskytne malým podílem škoda způsobená větrem a také námrazou v zimním období," řekl nám Jan Troutnar.

Lesy města zaujímají rozlohu přesahující sto hektarů v šesti katastrálních územích. Z devětaosmdesáti procent se jedná o lesy hospodářské. Dominantní zastoupení v druhové skadbě dřevin má smrk s pětasedmdesáti procenty celkové plochy, dále jsou zastoupeny také modřín, klen, buk, bříza, borovice, jasan, jedle a další. Podíl jehličnatých dřevin činí třiaosmdesát procent. Střední věk jehličnanů je 57 let, listnáčů pak 44 let.

Nasází tisíce stromků

Celková zásoba dřeva v lesích města dosahuje 28 tisíc kubíků. Hospodaření je právně zakotveno v zákoně o lesích. Jako vlastník více než padesáti hektarů lesa je město Police povinno hospodařit podle vlastního lesního hospodářského plánu, a to v součinnosti s odborným lesním hospodářem Janem Vojkůvkou.

"Lesní hospodářský plán je důležitý dokument, kde jsou podrobně popsány veškeré lesní porosty a stanoveny úkoly na dobu deseti let. Plán našeho města platí od roku 1997 do roku 2006. Za tu dobu můžeme vytěžit maximálně celkem 8400 kubíků dřeva. Město teď každoročně vytěží zhruba 700 až 800 kubíků a nasází od 6000 do 10 000 stromků," doplnil ekolog. Veškeré lesní práce od zalesnění po těžbu provádí Jiří Beran, a to podle ročního plánu pěstebních a těžebních prací, který zpracovává lesní hospodář.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info