Lužické hory se staly místem hledání ohrožených a vzácných druhů rostlin

Lesy ČR věnují na obnovu přírody a na rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesa v rámci oblastního inspektorátu každoročně milióny korun. Veřejným zájmem v lesích je trvalé a vyrovnané využívání lesa jako obnovitelného přírodního zdroje dřevní hmoty a využívání veřejně prospěšných funkcí lesa. Mezi tyto funkce patří půdní ochrana, funkce klimatická, vodohospodářská, rekreační, krajinně estetická, zdravotně hygienická apod.

"Ve vodohospodářské oblasti se Lesy ČR zaměřily například na zajištění kvalitní pitné vody, hrazení bystřin, budování a udržbu studánek a obnovu vodních lesních nádrží. V rámci Lesů ČR bylo v Libereckém kraji vybudováno nákladem 562 tisíc korun celkem 26 studánek," uvedla za Lesy ČR Helena Mitwallyová.

V rámci efektivnější ochrany přírody se od roku 1997 v Lužických horách provádí mapování výskytu ohrožených druhů rostlin.

V loňském roce bylo provedeno mapování květeny v Lužických horách v oblasti Pěnkavčího vrchu, kde bylo zaznamenáno 97 druhů rostlin. Podle vyjádření Mgr. Květy Morávkové se jedná o lokalitu s nejchudším zastoupením květeny. "V další části jsme se zaměřili na Čihadlo, zde bylo nalezeno 120 druhů rostlin, na Velký Buk, Soví vrch, Malý Ovčí vrch, Mařenice, Hvozd, Kamenný vrch, Kančí vrch a na Vápenku. V rámci pozorování jsme provedli i záznam květeny i na jižním svahu Malého Sokola a Babiččina odpočinku," uvedla Mgr. Květa Morávková z Českého svazu ochránců přírody Libereckého kraje Armillaria. Největší společenstva ohrožených druhů rostlin byla nalezena na Kamenném vrchu u Heřmanic a na Vápence u Petrovic. Na každé z uvedených lokalit bylo zjištěno 175 druhů květeny.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info