Lidé se už zásobují na zimu dřevem

Majitelé rodinných domků a chalup na Děčínsku se stále více vracejí k tradičním palivům. Domácnosti přitom před nákupem drahého uhlí dávají přednost levnějšímu dříví. To se v některých místech regionu stává skoro nedostatkovým zbožím. Nebývalému náporu zájemců musí čelit i děčínská správa Lesů České republiky. "Snažíme se takovým požadavkům vyjít vstříc a poskytujeme možnost takzvané samovýroby," vysvětlil šéf děčínské lesní správy Ladislav Hovorka.

Objemy dřeva, které lesníci formou takzvané samovýroby povolují pokácet, se výrazně zvyšují. Letos to budou asi čtyři tisíce kubíků poražených stromů. Ještě před třemi léty byl zájem zhruba poloviční. "Ty ceny, které musí lidé za palivo získané vlastním přičiněním a s vlastními technickými prostředky, jsou různé podle druhu pokácených stromů. Pohybují se ale v průměru okolo sedmdesáti korun za kubický metr," dodal lesní správce.Kromě této možnosti lidé mají zájem také o bukové větve. "Přibývá i majitelů nejrůznějších krbů a tím i žádostí na břízu. Tu jsme nabízeli hlavně v kácených porostech od Maxiček směrem ke Sněžníku. Jinak škála požadovaného dřeva je široká. Lidé preferují listnáče, ale spokojí se i se smrkovým či borovicovým dřevem a dalšími druhy," uvedl Ladislav Hovorka.

Žadatelů o palivové dříví přibývá i na rumburském Unilesu. "Máme momentálně dvojnásobně větší poptávku, než dokážeme vyrábět. Lidé tak musejí na objednané dodávky počkat měsíc i delší dobu. Abychom žadatelům vyšli vstříc, tak se často v nabídce objevují i sortimenty dříví, které by se jinak dalo dále zpracovávat," vysvětlil výrobní obchodní ředitel rumburské akciové společnosti Petr Jelínek.

Domácnosti, které si objednají dřevo v Unilesu, zaplatí za dodaný kubík ceny od sto padesáti asi po čtyři sta padesát korun. I v tomto případě záleží na druhu dřeva i jeho zpracování. Mnozí zájemci, aby si ušetřili vlastní práci, požadují polena na rozměr svých krbů či kotlů. Pak musejí počítat i s vyšší cenou. Řádově desítky až stovky kubíků dřeva prodají ročně ze svých lesů i obce v děčínském regionu. V některých místech je zájem takový, že před chalupáři dostávají přednost obyvatelé s trvalým bydlištěm v dané obci. "Toho dřeva z našich lesů nemůžeme nabídnout zase tolik. Vzhledem k počtu zájemců se proto snažíme uspokojit především majitele zdejších rodinných domků. Za kubík platí dvě stě až tři sta korun," řekla Alena Andělová z Obecního úřadu v Arnolticích.I přes vzrůstající zájem o dřevo se úbytku zákazníků prodejci uhlí neobávají. "Spíše bych řekl, že nám objednávek přibylo. Možná je to i tím, že prodej v nedalekém Šluknově končí," poznamenal prodejce uhlí v Mikulášovicích Roman Chadima.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info