Lesy vyhlásí tendry na prodej dřeva za 15 miliard
28.01.2010 | Mladá fronta Dnes
Státní podnik Lesy ČR, kterému patří polovina lesů v zemi, vyhlásí soutěže na prodej veškerého vytěženého dřeva od příštího roku do roku 2020. Zakázky budou mít hodnotu přibližně 15 miliard korun.
Tendry na prodej dřeva a lesní práce podnik vyhlásí 1. února. Sdělil to mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Některé subjekty v lesnictví tendry kritizují.
Zásadní změnou proti současnému systému je to, že veškeré vytěžené dřevo si budou prodávat těžařské firmy. Dosud, podle systému tendrů těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Zbytek si prodaly samy Lesy ČR. Podnik tvrdí, že nový systém pro něj bude výhodnější.
Smlouvy s vítězi budou Lesy ČR nově uzavírat na dobu jednoho roku až deseti let. Rozdílná délka smluv přinese podle firmy záruku kontinuální práce v lesích i v případech, kdyby některé smlouvy firmy nedodržely.
Nový systém podle podniku také umožní lépe reagovat na změny na trhu tak, aby Lesy ČR i jednotlivé firmy mohly předvídatelným způsobem plánovat své vize a výkony. Systém počítá i se čtvrtletní indexací cen, která umožní zohlednit například vývoj cen dřeva na trhu.
Tendry pokryjí přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR zajistí ve své režii prostřednictvím svých pěti lesních závodů. "Lesní závody Lesů ČR přitom slouží jako referenční jednotky k cenám lesnických prací podnikatelských subjektů," řekl Boublík.
Další články v kategorii Lesnictví
- Les budoucnosti bude vypadat jinak, než jsme zvyklí, říká výzkumník Krejza (06.05.2026)
- Poškození lesů abiotickými vlivy bylo vloni nejnižší od roku 2014 (05.05.2026)
- Návrh ANO ruší vrchní státní dozor MŽP nad lesy, ochránci přírody krok kritizují (05.05.2026)
- Lesy ČR mají nového ekonomického ředitele (05.05.2026)
- Požár v Českém Švýcarsku se nerozšiřuje, do zásahu se znovu zapojí vrtulníky (04.05.2026)
- Odlesňování mírně zpomaluje, úbytek lesů však zůstává alarmující (30.04.2026)
- Na opatření proti suchu v lesích dá Zlínský kraj více než loni (30.04.2026)
- Málo vody zhoršuje stav rybníků i lesů (29.04.2026)
- Lesy ČR dokončily dva vodohospodářské projekty v chráněné oblasti i běžném lese v Plzeňském kraji (29.04.2026)
- Ministr zemědělství jednal ve Štrasburku s europoslanci o společné zemědělské politice i nařízení o odlesňování (29.04.2026)

Tweet



