Lesy v Českém středohoří strádají nadměrnou invazí těžařů

Českým středohořím prochází důležité vegetační pásmo. V tomto prostoru se totiž setkávají jižní teplomilné rostliny s horskými rostlinami severu, takže se zde vyskytuje kolem 1200 druhů rostlin. Ne náhodou byla právě tady vyhlášena Chráněná krajinná oblast České středohoří.

Přestože celá oblast postrádá větší lesní komplexy, patří lesy, háje a remízky k důležitým součástem členitého kopcovitého terénu. Převládají zde dubohabrové porosty a doubravy. Často se vyskytují také bučiny, březové háje, smrky, borovice, modříny, olše a javory. Původní lesy byly ovšem mnohem hustější, rozsáhlejší a zelenější, bohužel od roku 1922 došlo k jejich napadání lesními škůdci, kteří zničili rozsáhlé lesní porosty. Většina listnatých i jehličnatých lesů je proto nyní již umělého původu.

V posledních letech jsme pak svědky nájezdu dalších škůdců. Tentokrát dochází i v Chráněné krajinné oblasti Českého středohoří k rozsáhlé devastaci lesních porostů, které jsou často ve velkých plochách odtěžovány. Přitom i zde se nacházejí rozdílní vlastníci lesních pozemků. K největším škodám pak dochází tam, kde lesy přešly opět do soukromých rukou. Soukromí vlastníci přitom mnohdy ani nezajistí vůbec nebo jen zčásti náhradní výsadbu. Obyvatelé malé obce pod Milešovkou, v Černčicích, jsou přímo šokováni tím, jakým způsobem bylo nyní dřevo těženo v prostoru mezi Černčicemi a Milešovem. Ani ti nejstarší občané něco podobného nepamatují. Mnohdy se přitom jedná o chaotické kácení těch nejkvalitnějších stromů, přičemž ponechány jsou porosty méně kvalitní a náletové. Kácení na velkých plochách zde připomíná téměř spoušť, a to nejen v samotném lese. Necitlivou těžbou totiž utrpěly rovněž lesní cesty, které se nacházejí v nedobrém stavu.

Těžbu mezi Černčicemi a Milešovem nám potvrdil starosta Žalan Zdeněk Rous. "Černčice jsou jednou z částí obce Žalany, ale kácené lesy patří již do katastru obce Milešov. Nepatří do soukromých rukou, jsou Lesů ČR, s.p. Hradec Králové," uvedl a dodal, že se tu skutečně šmahem kácí. Potvrdil i traktory rozježděné lesní cesty, které se neudržují. "Lesáci dříve vybírali a ponechávali semenáče, dnes se kácí všechno. Chodím do těchto míst na houby a mohu na druhé straně potvrdit, že se nový les vysazuje. Směrem k Milešovu začal v důsledku těžby a promáčení ujíždět svah," konstatoval.

K odlesňování, ničení a plundrování lesů v oblasti Českého středohoří dochází také neznámými pachateli, kteří lesy nevlastní, ale přitom se dopouštějí trestného činu nepovoleným kácením a zcizováním dřeva. Jedna z takovýchto skutečností, kdy padl velký kus lesa, se stala například na katastru obce Bžany - Lysec, kde je majitelem pozemku Lybar Velvěty. Bylo tu vytěženo na pět set stromů různých druhů. K nepovolenému vytěžení došlo někdy v lednu letošního roku.

Je v zájmu společnosti zastavit nadměrné kácení lesních porostů z důvodů úzce obchodních a sobeckých a více se na celé lesní hospodářství zaměřit. Zvláště když se jedná o tak jedinečnou oblast s mnoha chráněnými druhy rostlin, kterou České středohoří představuje.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info