Lesy devastuje nelegální těžba

Touha po snadném a velkém zisku je hlavní příčinou nezákonného kácení stromů v českých lesích. Jen za posledních několik let zmizely tímto způsobem tisíce hektarů lesa, které už nikdy nebyly osázeny. Riziko potrestání je přitom pro pachatele mizivé. Pokuty jsou nízké, stejně jako pravděpodobnost dopadení. Nájezdy černých těžařů ohrožují především lesy městské a obecní a pak menší lesy v soukromém vlastnictví. Noví majitelé je získali v privatizaci a často nevědí, jak se o ně starat, nemají na to čas nebo jim už chybí fyzická síla. Nezřídka se stává, že své lesy prodají lidem, kterým jde jen o rychlý zisk.

"V mnoha případech les koupí organizovaná skupina, která nastrčí bílého koně. Pak les rychle vytěží, prodá dál a zmizí. Když na to přijdeme, má už les i několikátého majitele," říká Jaroslav Sura, vedoucí ochrany lesa České inspekce životního prostředí, která případy nelegální těžby vyšetřuje. Inspekce registruje i případy, kdy si tyto organizované skupiny samy vyhlížejí majitele lesů, kteří se o les už nemohou starat.

"Koupí jej někde na Moravě od dědečka v hospodě, vytěží ho a zmizí," popisuje obvyklou praxi Sura. Majitelé, kteří chtějí jen vytěžit dřevo, už holá místa nezalesní, jak jim to ukládá zákon. "Zalesnit je mají do dvou let. Nestačí ovšem sazenice jen napíchat, musí se o ně také dál starat. Jenže než uplynou dva roky, majitelé les prodají, a když my to šetříme, má už les několikátý majitel. Tak se viníci stávají nepostižitelní," přiznává Sura.

Ohrožena je pětina lesů

Loni inspekce prošetřovala 37 případů. Nejvyšší pokuta, která může být za nelegální těžbu uvalena, je milion korun, což je často méně než výtěžek z těžby. "Pokuty jsou malé. Maximální pokuta, kterou jsme uložili, byla 800 tisíc korun, není ale jisté, že se nám ji podaří vymoci," říká Sura. Na polovinu pokuty má přitom nárok obec, v jejímž katastru se les nachází. První nelegální těžby se začaly objevovat na začátku devadesátých let minulého století a k jejich prudkému nárůstu došlo v roce 1998. V roce 1999 bylo nelegálně vytěženo 183 tisíc kubíků dřeva. Většina takto pokácených stromů patřila mezi nejkvalitnější, mladé dřevo. V současné době ohrožují devastační těžby dvacet procent lesů v ČR. Nejhorší situace je na východní Moravě, odkud také často přicházejí organizované skupiny, které lesy pro vytěžení nakupují.

***

Kraje nejvíce postižené nelegální těžbou

Plocha vytěženého lesa:

Zlínský kraj 400 ha

Kraj Vysočina 394 ha

Jihočeský kraj 305 ha

Olomoucký kraj 221 ha

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info