Lesy dál chřadnou

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek sice nepokládá stavbu čistíren odpadních vod za podružný problém, ale bere ho jako technickou záležitost - pokud bude dost peněz, není podle něj problémem nové čistírny odpadních vod postavit a starší modernizovat.

V letech 1990 až 2001 bylo vybudováno celkem 419 nových městských čistíren odpadních vod, takže jich v současnosti je více než 1100. I tak však významná část sledovaných řek a potoků stále spadá do kategorie "silně" a "velmi silně" znečištěná voda. Nejhorší jakost vody inspektoři opakovaně zaznamenali v Bílině, na kterou negativně působí chemické podniky Chemopetrol a Spolchemie.

Ambrozek nevidí zásadní problém ani u odpadů. I když se ve zprávě o stavu životního prostředí konstatuje, že uložení odpadků na skládky je stále nejrozšířenějším způsobem jejich zneškodnění a že se v porovnání s vyspělými evropskými státy v Česku recykluje stále jen nedostatečně. "Odpady je oblast, kde jsme schopni legislativní a ekonomickou politikou se Evropě přibližovat," tvrdí Ambrozek.

Větší hrozbou proto podle něj je a bude rozvoj automobilové dopravy a s tím spojené zhoršování životního prostředí především ve větších městech. A také velmi špatný stav lesů, které stále patří mezi nejhorší v Evropě.

"Lesy jsou problémem, který není řešitelný legislativně," tvrdí Ambrozek, podle něhož porosty v Krušných či Orlických horách doplácejí na to, že byly v minulých desetiletích vystaveny silným exhalacím. Lesní půda je tak přesycena škodlivinami, že stačí malý impuls, aby lesy začaly umírat na tisících hektarů - jako například teď v Orlických horách.

"Ekologická zátěž je pořád vysoká, zejména v půdě. Porosty jsou oslabené," upozorňuje ministr.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info