Lesy ČR provedly revitalizaci přítoku Jindřichovického potoka na Liberecku
02.06.2011 | Lesy České republiky, s. p.
Lesy ČR dokončily revitalizaci jednoho z levostranných přítoků Jinřichovického potoka v Libereckém kraji. Tento tok se nachází mezi obcemi Horní Řasnice a Jindřichovice pod Smrkem v okrese Liberec. Jednalo se o úpravu koryta v blízkosti Jindřichovic.
„V rámci provedených úprav jsme v předmětném úseku vybudovali nové koryto, které je nyní mělké s nepravidelným profilem a rozvolněnou trasou. Podařilo se nám tak zpomalit odtok vody a zvýšit množství vody, které je schopna zadržet sama krajina. Původní koryto bylo totiž nevhodně napřímené a zahloubené,“ říká Tomáš Sajdl, vedoucí Správy toků Lesů ČR, oblasti povodí Labe.
V rámci stavby vzniklo i několik tůní a to jak přímo v korytě toku, tak i mimo něj. Tyto tůně vytvářejí vhodné podmínky pro rozmnožování a život řady vodních živočichů.
Stavba probíhala v období od srpna loňského do dubna letošního roku. Díky kvalitně zpracovanému projektu se Lesům ČR podařilo na tuto stavbu získat podporu Evropského fondu pro regionální rozvoj a Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady stavby činily téměř jeden milion korun.
V současné době Lesy ČR v Libereckém kraji připravují další dvě akce revitalizačního charakteru - revitalizaci Černého potoka a revitalizaci Tiché říčky. Oba vodní toky se nacházejí v CHKO Jizerské hory a řeší nápravu dříve provedených nevhodných odvodnění pozemků a napřímení koryt toků. Předpokládaný termín realizace těchto akcí je v horizontu let 2012 až 2013.
KONTAKT:
Zbyněk Boublík
Tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.: +420 724 813 301
E-mail: Boublik@lesycr.cz
Poznámky pro editory:
Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků (tj. přibližně o jednu třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR).
Podnik ročně vytěží v průměru 7 až 8 milionů m3 dřeva.
Lesy ČR jsou držiteli Osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů systémem PEFC na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.
Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila rok 2011 Mezinárodním rokem lesů (International Year of Forests - IYF). Cílem akcí uskutečněných pod hlavičkou tohoto roku je připomenout veřejnosti význam lesů a lesního hospodářství pro společnost. Ústředním mottem roku je „Lesy pro lidi”. K veřejnosti se dostanou informace vysvětlující vliv lesů na stav klimatu, vliv lesů na kvalitu vody a ovzduší, význam dřeva jako obnovitelné suroviny, význam péče o les a další témata.
Další články v kategorii Lesnictví
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Téměř tři stovky školáků poznávaly les v Jihlavě (01.07.2026)
- Držitelé Vavrouškovy ceny založili nadační fond Regenerace (30.06.2026)
- Nouzové útulny v Krkonoších čelí náporu turistů. Strážci parku nestíhají místa kontrolovat (30.06.2026)
- Byl zveřejněn seznam nepůvodních hub ČR (30.06.2026)
- Na Šumavě úspěšně okroužkovali sýce rousné (29.06.2026)
- Sněmovní výbor se kvůli ředitelům KRNAP a ČIŽP mimořádně sejde 8. července. Opozice chce znát jejich profesní kompetence (29.06.2026)
- Fotopasti v Černobylu ukázaly, jak válka mění chování zvířat (29.06.2026)
- Potvrzený případ vztekliny v Itálii upozorňuje na rizika spojená s dovozem zvířat ze zemí mimo EU (28.06.2026)
- Limousinská aukce u Klemmových i s českými zvířaty (26.06.2026)

Tweet



