Lesy ČR jsou podle ratingové agentury perspektivní

Ratingová agentura CRA Rating Agency, a.s., afilace světové ratingové agentury Moody`s Investors Service, dokončila k 15. 11. 2002 přehodnocení státního podniku Lesy České republiky LČR). V souvislosti se zvýšením hodnocení České republiky ratingovou agenturou Moody's Investors Service na stupeň A + zvyšuje CRA Rating Agency, a.s. dlouhodobý mezinárodní rating státního podniku LČR na nejvyšší možnou úroveň hodnocení dosažitelnou českým subjektem a zároveň potvrzuje dlouhodobý lokální rating a krátkodobý rating na úrovni:

dlouhodobý mezinárodní rating A+

dlouhodobý lokální rating czAaa

krátkodobý rating czP-1

Z komentáře k ratingovému hodnocení státního podniku LČR:

Hospodaření podniku Lesy České republiky, s.p. je charakteristické vysokou ziskovostí provozní i finanční činnosti promítající se do stability kapitálové struktury a mimořádně vysoké likvidity. Finanční síla podniku umožňuje financování veškerých aktivit vedle příjmů z rozpočtu státu pouze vlastními zdroji a cizí kapitál je tak tvořen pouze krátkodobými závazky, o jejichž řádném a včasném splácení není pochyb.

Posoudili jsme očekávaný budoucí vývoj hospodaření státního podniku LČR, který bude pozitivně ovlivňován specifičností činnosti podniku jako největšího obhospodařovatele lesních pozemků ve vlastnictví státu, významným postavením na trhu s dřívím a rovněž efektivním řízením kvalifikovaným managementem. Podnik je schopen čelit neočekávaným přírodním událostem, které zatěžují jeho nákladovou stránku, flexibilně řešit případné další snižování obhospodařované výměry přizpůsobováním organizační struktury a zároveň vystupovat jako nejvýznamnější partner největších, převážně nadnárodních, zpracovatelů dřeva působících na tuzemském trhu.

Hospodaření státního podniku LČR vykazuje dlouhodobě stabilní výsledky charakteristické vysokými přebytky provozního cash flow. Stejně jako v předchozích letech lze v posledním roce pozitivně hodnotit dosahovanou úroveň rentability, a to i přes nepříznivou situaci v dřevozpracujícím průmyslu způsobenou poklesem poptávky po dřevě, která vyvolala tlak na úroveň realizačních cen. Pozitivní vývoj přidané hodnoty se společně s vlivem optimalizace organizační struktury kladně promítl do produktivity práce.

Kapitálová struktura podniku je konzervativní s minimální úrovní zadluženosti. Stálá aktiva jsou financována výhradně dlouhodobými zdroji a podnik tak disponuje dostatečným objemem volného pracovního kapitálu k financování provozní činnosti. Zadluženost podniku dosahuje minimální úrovně méně než pěti procent a je tvořena pouze krátkodobými závazky.

Ve sledovaném období státní podnik pokračoval v přechodu na nový typ smluv uzavíraný s lesními společnostmi, který zvyšuje stabilitu obchodních vztahů a zároveň umožňuje kvalitnější řízení pohledávek, k čemuž přispívá rovněž pravidelné sledování platební morálky partnerů a monitorování jejich činnosti.

Realizace vlastní obchodní politiky umožněná zavedením institutu zpětného odkupu, na jehož základě je smluvní partner povinen dodat LČR až třetinu z celkového objemu vytěženého dříví, poskytuje podniku možnost dodávek strategickým partnerům, kterými jsou největší tuzemští zpracovatelé dřeva a buničiny. Důležitým faktorem z hlediska odbytu se stává nutnost certifikace dřeva. LČR se tomuto vývoji s předstihem přizpůsobují a zavádějí mezinárodně uznávanou certifikaci PEFC na veškeré spravované lesní pozemky.

Výměra lesních pozemků ve správě LČR se každoročně mírně snižuje vlivem plněním restitučních nároků a navrácení majetku. Z hlediska hospodaření státního podniku to však nepředstavuje významnější ohrožení, když ten na nastalé změny pružně reaguje přizpůsobováním organizační struktury a stavu pracovníků.

Díky své teritoriální diversifikaci a finanční síle je podnik schopen čelit různým živelním událostem, které prakticky každý rok ovlivňují v menší či větší míře jeho činnost. Vzhledem k finančnímu profilu není ohrožením ani možné využití fondů podniku ke krytí mimořádných vládních výdajů souvisejících s pomocí po ničivých událostech v obdobné míře, jak tomu bylo například po srpnových povodních, kdy LČR poskytovaly zlevněné dříví na výstavbu nových domů.

V posledních letech sílily lokální politické tlaky, motivované dobrými výsledky podniku, na převod státních lesů do vlastnictví krajů. Toto riziko je však omezováno přístupem vlády ČR k této problematice, který preferuje zachování celistvosti podniku.

K 30. 9. 2002 vykázal státní podnik tržby ve výši 3,8 mld. Kč, což v porovnání se stejným obdobím roku 2001 představuje pokles o cca 3 %. Hospodářský výsledek společnosti se meziročně zvýšil o více než 30 % na 773 mil. Kč.

LČR, s.p. jsou největším obhospodařovatelem lesních pozemků ve vlastnictví státu. Z celkové rozlohy lesů vlastněných státem dosahuje rozloha lesa ve správě LČR více než 86 %. Státní podnik vystupuje především jako odborný lesní hospodář, který definuje a řídí hospodaření s lesním majetkem. Konkrétní činnosti zabezpečující optimální plnění všech funkcí lesa jsou realizovány z 90 % prostřednictvím externích firem, zbytek je zajištěn přímo řízenými lesními závody. Vedle lesního majetku pečuje státní podnik rovněž o téměř 20 tis. km vodních toků.

CRA Rating Agency, a.s. je jedinou afilací vedoucí světové ratingové agentury Moody's Investors Service ve střední Evropě. Byla založena v roce 1998 jako první ratingová agentura v České republice, v současné době působí také na Slovensku a v Maďarsku. CRA se specializuje na rating měst, podniků a finančních institucí. CRA je spoluautorem projektu Czech Sector Award, a "hvězdičkového” hodnocení otevřených podílových fondů v projektu CRA Fond Scoring.

Analytici: Jan Fabián, Vladislav Hrách

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info