Lesy ČR čelí exekuci kvůli stromům u trati na Karlovarsku
08.08.2017 | Silvarium
Státní podnik Lesy ČR čelí exekuci na své sídlo v Hradci Králové a další majetek kvůli sporu o vykácení stromů podél železniční trati na Karlovarsku. Firma tak nyní splní požadavek Drážního úřadu, aby odstranila stromy podél železnice z Nové Role do Nejdku, které by na trať mohly spadnout například při bouřce. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD).
Drážní úřad vydal rozhodnutí k vykácení stromů loni v květnu a nařídil, aby stromy podél železnice na Karlovarsku byly vykáceny do září. Lesy ČR to odmítly a odvolaly se k ministerstvu dopravy, které letos na jaře rozhodnutí potvrdilo. Lesy ČR proto začaly s přípravami na kácení a zároveň podaly žalobu proti ministerstvu dopravy na zrušení rozhodnutí.
Mezitím však byla uvalena exekuce na sídlo firmy v Hradci Králové a také například na některé budovy krajského ředitelství, o zahájení exekuce dostal podnik vyrozumění 21. července spolu s výzvou, že svou povinnost musí splnit do 30 dnů. „S kácením se začne příští týden, nyní se v místě takzvaně svěrkují stromy, kdy zjišťujeme přesný objem těžby," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Lesům ČR se nelíbí, že stromy musí odstranit na vlastní náklady. Podle nich Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zanedbala prevenci.
„Lesy ČR jsou nuceny na vlastní náklady kácet zdravé stromy, velmi často bez další možnosti výsadby nových stromů, takže vznikají holé plochy," řekla Jouklová s tím, že nařízení kácení kolem kolejí může být například pro některé drobné vlastníky lesa likvidační.
„Co se týče preventivní činnosti SŽDC, tak ji vykonává, ostatně je to i jedna z našich podmínek pro případné rozhodnutí Drážního úřadu o vykácení," reagoval mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. V praxi to podle něj funguje tak, že správce kolejí, tedy SŽDC, vyzve v případě ohrožení dráhy vlastníka pozemku, aby zasáhl.
Pokud vlastník pozemku se stromy odmítne kácení, rozhoduje Drážní úřad. „Pokud ani nadále není v určené lhůtě konáno, nezbývá nám než přistoupit k exekuci," dodal Novák.
Podle MF Dnes a ČTK
Další články v kategorii Lesnictví
- Les budoucnosti bude vypadat jinak, než jsme zvyklí, říká výzkumník Krejza (06.05.2026)
- Poškození lesů abiotickými vlivy bylo vloni nejnižší od roku 2014 (05.05.2026)
- Návrh ANO ruší vrchní státní dozor MŽP nad lesy, ochránci přírody krok kritizují (05.05.2026)
- Lesy ČR mají nového ekonomického ředitele (05.05.2026)
- Požár v Českém Švýcarsku se nerozšiřuje, do zásahu se znovu zapojí vrtulníky (04.05.2026)
- Odlesňování mírně zpomaluje, úbytek lesů však zůstává alarmující (30.04.2026)
- Na opatření proti suchu v lesích dá Zlínský kraj více než loni (30.04.2026)
- Málo vody zhoršuje stav rybníků i lesů (29.04.2026)
- Lesy ČR dokončily dva vodohospodářské projekty v chráněné oblasti i běžném lese v Plzeňském kraji (29.04.2026)
- Ministr zemědělství jednal ve Štrasburku s europoslanci o společné zemědělské politice i nařízení o odlesňování (29.04.2026)

Tweet



