Lesníky trápí přemnožení houbařů

Letošní úroda hub v našich lesích vyvolává nadšení milovníků hub, ale lesníkům a ekologům přináší přemnožení houbařů starosti a často i zlost. Pro ně se invaze lidí do lesů stala noční můrou. "Čas hub je pro mne a pro les pohromou," říká správce městských lesů v Moravském Krumlově na Znojemsku a zároveň člen Lesní stráže Dušan Utinek. "Lidé se v lese chovají stejně, jako v životě. K tomu, co není jejich, jsou často bezohlední. Po návštěvě takových houbařů vypadají lesy jako smetiště. I kdybychom je chytli, moc nám to nepomůže. Ačkoliv jsme veřejní činitelé, uprostřed hlubokého lesa je nám to celkem na nic. Zvlášť, pokud se jedná o skupinu houbařů. Úplně nejvíc mě letos rozčilila vytržená kovová závora. Muselo na ni být nejméně osm lidí. Vytrhali beton, v němž byly sloupky zapuštěné, a celou závoru hodili do škarpy, aby mohli autem zajet až do lesa," řekl revírník Kalku na Chomutovsku Roman Špiroch. Nejvíce správcům a majitelům lesů vadí houbaři, kteří bezohledně vjíždějí hluboko do lesů auty, při sběru vnikají do lesních školek a boří jejich oplocení. Zákon přitom jasně zakazuje vstupovat do takového prostoru. "Když houbař do oplocenky pronikne, je zle. Po něm se tam totiž zpravidla dostane i zvěř a napáchá tam velké škody, může úplně zlikvidovat celý roční přírůstek," řekl Právu ředitel Správy Lesů města Olomouce Roman Šimek. Případné postihy za porušování předpisů vidí jako velice problematické. "Jen málokdy někoho přistihnete. Když ano, zpravidla stejně pokutu nezaplatí. Obracíme se sice na policii, ale odtud není zpětná vazba," uvedl Šimek.

Jen pro vlastní potřebu?

"Lesní zákon říká, že každý občan má právo vstupovat do lesa a sbírat tam lesní plody pro vlastní potřebu. Tato potřeba však není nikde blíže definována. Sběrač hub by tedy neměl houby prodávat, není-li ovšem vlastník lesa," řekl Právu ředitel odboru státní správy lesů a myslivosti František Morávek. Porušení zmíněného ustanovení je podle něj přestupkem, avšak kontrolou toho, jak houbaři se svými úlovky dál nakládají, se u nás zřejmě nikdo systematicky nezabývá. I to je vysvětlení, proč v těchto dnech lze zcela veřejně na všech hlavních trasách do zahraničí, především do Německa a Rakouska, vidět stovky prodejců, nabízejících houby. ."Ne, nikdo nás nekontroluje, nikdo se neptá," potvrdil Právu jeden z nich na trase kolem Lipna. V Krušných horách jsou zase prodejci čerstvých hub k vidění celé léto a podzim zejména v takzvané abertamské zatáčce mezi Jáchymovem a Božím Darem. "Stojí tam na pronajatých pozemcích od správce silnic, takže město s tím nemůže nic udělat," uvedl Luboš Kožušník (ODA), zástupce starosty Jáchymova, v jehož katastru prodejci houby nabízejí. Nejde jen o to, že když někdo něco prodává, tak to očividně nesbíral pro svou potřebu, takže evidentně porušuje zákon a každý kolemjedoucí policista by měl zasáhnout. Podle Kožušníka jde hlavně o zdraví. "Je zřejmé, že prodejci nabízejí houby nechlazené, takže je to riziko především pro Němce, kteří houby při cestě zpět domů u nich nakupují," podotkl místostarosta. "Je to asi dobrý kšeft, protože jsem viděl i malý košíček za pět německých marek," uzavřel Kožušník.

Některé státy sběr omezují

Některé vyspělé evropské státy jako Rakousko či Švýcarsko mají právní úpravu, týkající se sběru hub v lesích. Například se povoluje na jednoho houbaře nejvýše jeden kilogram hub. Sběr je navíc možný například jen několik dnů v týdnu či jen v určitém ročním období. Podle pracovníků lesních správ otázku sběru lesních plodin pro vlastní potřebu, či nad její rámec, řešit v Česku prakticky vůbec nelze. "V našich zákonech chybí jakákoliv specifikace. Nedávno byl u nás na návštěvě jeden švýcarský lesník. Když viděl, kolik hub si lidi z lesa nosí, ptal se, proč lesy necháme tak devastovat. Určitě je to podnět k zamyšlení. Obávám se ale, že u nás by veřejnost nějaké omezení sběru hub nepřijala," konstatoval ředitel olomouckých lesů Šimek.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info