Lesníci vysazují každoročně stovky mladých listnáčů Smrkové monokultury jsou pravidelně doplňovány smíšenou skladbou lesních dřevin.

Pestřejší složení lesů podporují pracovníci státního podniku Lesy ČR v České Lípě. Letošní plán jim ukládá zalesnit zhruba 102 hektarů odtěžené plochy.

"Mladé stromky musíme chránit před škůdci, ohryzem zvěře a bohužel i před lehkomyslnými turisty," potvrdil vedoucí Lesů ČR v České Lípě ing. Jaroslav Junek. Ten také poukázal rovněž na skutečnost, že je třeba měnit druhovou skladbu lesů. Listnáče mají postupně změnit monokulturní smrkové porosty na smíšené lesy, které jsou mnohem odolnější proti kalamitním vlivům. "Smrky jsou labilní vůči nepříznivým přírodním podmínkám, větru a sněhu," uvedl Jaroslav Junek.

Změny druhové skladby lesníci dosáhnou postupným vysazováním mladých stromků buků, dubů, javorů a v malém množství i lípou.

Nové dřeviny byly v minulosti vysazovány v ochranných tubusech o velikosti 120 až 150 cm kvůli jejich ochraně před okusem lesní zvěří. V současné době se ochranné kryty dávají jen v omezeném počtu. Jsou nejen nevzhledné, ale také drahé. Proto lesníci mladé stromky vysazují buď na předem oplocené plochy, nebo přímo do volného prostoru vytěžených ploch. "S návratem k přirozené skladbě lesa jsme začali již před několika lety. Změna druhové skladby lesa je úkolem pro několik generací. Ideálním stavem bude, když se nám podaří obnovit přirozenou tvář lesa ve vybraných lokalitách," míní ing. Jaroslav Junek a dodává, že lesníci omezují obnovu lesa formou holinné seče a dávají přednost podrostnímu způsobu hospodaření, to znamená, využívání přirozeného mlazení.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info