Lesníci ošetřují stovky hektarů mladých porostů proti okusu

Pro přírodu skončilo vegetační období, a před lesníky stojí další úkoly. Lesy se ošetřují celoročně. Zvěř přikrmují. Lesy České republiky (LČR) obhospodařují jen na okrese Strakonice území o rozloze 12 900 hektarů. Do této rozlohy patří i, dnes již unikátní, dančí obora nedaleko Sedlice, která je obehnaná kamennou zdí dlouhou 6229 metrů. "A právě pro zdejší dančí zvěř a divočáky každoročně organizujeme sběr kaštanů a žaludů. Letos jsme vykoupili dvě stě metrických centů žaludů, ale jen tři sta devadesát kilogramů kaštanů," uvádí lesní správce LČR se sídlem ve Vodňanech Viktor Blaščák.

Daňci jsou po období říje, kdy byl příjem potravy téměř nulový. Lesníci jim nyní dodávají krmivo, aby ve své životosprávě před nadcházejícím zimním obdobím snáze přešli na takzvaný úsporný režim.

"Suché plody sice netvoří hlavní součást jejich výživy, ale podporují trávicí proces a dodávají organismu třísloviny a stopové prvky. Kaštany jsou jenom takovým pamlskem," upřesňuje správce.

Hlavním úkolem lesníků je ochrana stromů a nově vysazených porostů. Zvěř, která se volně v lesích pohybuje, okusuje mladé jehličnany. Nahrazuje si tak krmení, kterého je přes zimu nedostatek.

Největší nebezpečí hrozí stromkům do doby, než dorostou výšky, kam už zvěř nedosáhne. Proto se musí ošetřovat proti okusu.

"Vysazený stromek je malý, bývá zpravidla čtyřletý, takže se nátěry stejného porostu provádějí opakovaně několik let za sebou. Na našem území máme mladé jehličnany vysazeny na rozloze dvěstě sedmdesát pět hektarů," říká Viktor Blaščák.

Skousnutí hlavního výhonu, kterému lesníci říkají terminální, stromek přežije, a vytvoří si z boční strany další výhon.

"Ale podstatně to zpomalí jeho růst," shrnuje.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info