Lesníci líčí návnady na kůrovce

Lesníci vyhlásili boj přemnoženému kůrovci. Mají totiž obavy, že se tento škůdce po loňském suchém a horkém létu přemnožil. Proto teď pokládají v lese návnady, které brzy odhalí, v jakém množství se tento cizopasník v lesích vyskytuje. "V lesích rozmisťujeme lapáky, což jsou zdravé stromy, které se nejprve pokácejí a potom se položí na vytipované místo," vysvětlil zástupce inspektora liberecké pobočky Lesy České republiky Ludvík Řičář. "Cizopasný brouk kůrovec totiž napadá oslabené stromy, takže koncem dubna, kdy lapáky pozvolna usychají, si je kůrovec vyhlédne a strom napadne." Lesníci potom zjistí, kolik škůdců si políčené stromy vybralo.

"Tyto stromy pak musíme včas z lesa odstranit, abychom nechtíc nenapáchali ještě větší škody, kdyby se kůrovec stihl vylíhnout," vysvětlil Řičář.Odborníci se přemnožení kůrovce bojí oprávněně. Podle Jana Korytáře ze Společnosti přátel přírody se na jeho přemnožení podepsalo nejenom loňské horké a suché léto, ale především skutečnost, že v Jizerských horách, na Ještědu, ale i v podhůří, rostou uměle vysazené smrky.

"Příroda se tak zbavuje stromů, které do této krajiny nepatří a snaží se vrátit k původní rovnováze, dříve tu byly smíšené lesy," vysvětluje možné přemnožení kůrovce Korytář. "I v přírodním lese dokáže lýkožrout smrkový staré a oslabené stromy zlikvidovat, to patří ke koloběhu přírodních procesů, ale obvykle nekončí kalamitou. Současné moře smrků je však pro kůrovce pozvánkou na hostinu, která se neodmítá."Kromě pokácených smrků, které mají kůrovce zlákat, lesníci také rozmisťují v Jizerských horách takzvané lapače."Lapač - to je taková úzká trubka, kam koncem dubna umístíme feromony, které kůrovce rovněž přilákají," zjednodušeně vysvětlil Řičář.Lapače plní stejnou funci jako pokácené stromy, ale lesníci je dávají například tam, kde jsou mýtiny nebo kde jsou hodně nepřístupná místa.

Odborníci pak zjišťují, kolik cizopasníků tato vůně, která vychází z lapače a napodobuje aroma chřadnoucího stromu, přivábila. Norma přitom revírníkům ukládá, aby na ploše pěti hektarů byl buď jeden pokácený strom, tedy lapák, nebo jeden lapač.Kromě smrků, které jsou háklivé na kůrovce, rostou v Jizerských horách také buky, ty ale tento škůdce nenapadá. "Listnáče jsou většinou odolnější," poznamenal Korytář. "I když je pravda, že například takový jilm díky grafióze, což je houbová choroba, na většině území zmizel, takže dnes tu přežívá pouze zlomek původní populace."

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info