Lesní restituce provází řada nejasností

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vydal do konce loňského roku restituentům na 860 tisíc hektarů lesa. Je to zhruba 98 procent majetku, o jehož návrat požádaly fyzické a právnické osoby, zejména města a obce.

Firma, která hospodaří na téměř 1,4 milionu hektarů lesních pozemků, eviduje ještě kolem 1200 žádostí na vydání téměř 30 tisíc hektarů lesa. Podle generálního ředitele podniku Jiřího Olivy nevyřízené žádosti řeší soudy. "Chybějí u nich různé důkazy pro prokázání majetku. Vždy se objeví nový zákon nebo novela, které rozšíří spektrum oprávněných osob," uvedl.

K případům, které se řeší již řadu let, patří spor o vydání asi 6500 hektarů lesa na Dobříšsku ve středních Čechách rodu Colloredo-Mansfeldů. "Touto kauzou se zabývá Ústavní soud. Jde o to, zda dnešní uchazeč byl právoplatným dědicem," říká.

Druhým velkým restitučním případem, jenž se řeší bezvýsledně již několik let, je spor státního podniku Lesy České republiky s Františkem Kinským. Ten požaduje vydání více než 12 tisíc hektarů lesa. Ve východních Čechách se to týká lesního majetku především v oblasti Chocně a Heřmanova Městce.

Rozhodne asi Ústávní soud

"Již proběhly prvoinstanční soudy, které rozhodly v neprospěch Kinského. Pravděpodobně bude následovat série odvolání a zřejmě opět skončíme u Ústavního soudu. Jsou tři zákonné důvody, z nichž každý by měl stačit na to, aby majetek vydán nebyl. Avšak do značné míry se tyto věci někdy řídí i politickou vůlí, a tam nikdo není prorokem," poznamenal generální ředitel LČR Jíří Oliva.

Řada nejasností doprovází restituce církevních lesů, které zaujímají v České republice asi 175 tisíc hektarů. Oliva připomněl, že podle zákona z roku 1990 se s tímto majetkem zatím nesmí nijak nakládat. Avšak od té doby se nenašla žádná politická vůle problém vyřešit.

"Bude záležet na tom, jaké rozhodné období stanoví parlament pro navrácení církevního majetku. Pokud by to byl až 25. únor 1948, pak by šlo zhruba o 40 tisíc hektarů lesa. Když by byla zahrnuta revize první pozemkové reformy v roce 1947, týkalo by se to až 150 tisíc hektarů. Pokud bychom sáhli až na první pozemkovou reformu v roce 1919, pak by se restituce řešily u celé plochy 175 tisíc hektarů," upřesnil.

Nový zákon je nezbytný

Podle generálního ředitele pro vydání lesů církvím bude nutné přijmout nový zákon. Do té doby musí státní podnik Lesy ČR tento majetek spravovat, avšak nemůže s ním nijak nakládat. "Dělá nám to poměrně velkou potíž, protože je tam hodně nadbytečných nemovitostí. Jsou to ve většině případů jen hájovny, které nepotřebujeme. Musíme je ale udržet v takovém stavu, aby nás nikdo nemohl nařknout, že jsme se o ně nestaraly s péčí řádného hospodáře," řekl.

Gegerální ředitel s.p. Lesy ČR podotkl, že v posledním období, kdy se KDU-ČSL stala vládní stranou, politici zvýšili svou zaktivitu a snaží se problém restitucí církevních lesů řešit. "Proběhla i první jednání mezi ministerstvy zemědělství a kultury, kde církev má svůj odbor. Zástupci církví jsme byli požádáni o jakousi opětovnou kvantifikaci tohoto majetku," uzavřel Jiří Oliva.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info