Kůrovec v Krušných horách neřádí

V některých krajích České republiky se významně rozmnožili lesní kůrovci, v Krušných horách však větší výskyt tohoto hmyzu letos nezpozorovali. "Mohou se objevit nepatrná místní ohniska, velké výskyty ale nehrozí," řekl vedoucí Lesní správy Litvínov Vladimír Šolar. "Kalamitní situaci mohou zabránit jedině samotní vlastníci lesů, a to dodržováním všech opatření, jak preventivních, tak následných," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.

Každý vlastník lesa je povinen vést evidenci výskytu kůrovců a jejich stav zjišťovat pomocí odchytových zařízení. K těmto účelům se nejčastěji využívají pokácené zdravé stromy, takzvané lapáky, nebo feromonové lapače. Několik lapačů je rozmístěno i v lesích v okolí Mostu, žádný výskyt odchycených kůrovců však lesníci dosud nezaznamenali.

Podle Severy je každý vlastník lesa povinnen vyhledávat a včas zpracovávat stromy napadené kůrovci, včasně kácet a odvážet z lesa.

"V opačném případě mu za nevykácení napadených stromů hrozí postih,"

zdůraznil s tím, že někdy stačí napadený strom chemicky ošetřit.

"My napadené stromy cíleně vyhledáváme,"

sdělil Šolar. Podle něho je nákazu třeba podchytit v samém začátku, stačí jeden oslabený strom a kůrovec se může rozšířit do okolních porostů.

Důvodem, proč v Krušných horách zatím nehrozí rozmnožení kůrovců, je podle Šolara charakter zdejšího lesního porostu.

"Kůrovec napadá hlavně starší porosty, nejčastěji smrkové. V Krušných horách jsou ale vysázeny mladé stromy, hlavně smrk kombinovaný s břízou."

Listnaté stromy podle Šolara nejsou pro kůrovce tolik zajímavé a mohou jejich rozšiřování za předpokladu další péče o porosty zabránit.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info